MENÜ

10 Kasım

Kategori : Marka Farkındalığı ve Konumlandırma
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Sosyal Pazarlama, Viral, WOMM
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Viral
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Marka Farkındalığı ve Konumlandırma
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Koç Holding Ajans(lar) : Ontarget

Kampanyanın amacı: Koç Holding'in marka ve vizyon değerlerine uygun olarak, ölümünün 75. yılında Mustafa Kemal Atatürk'ü 6 yıldır sürdürmekte olduğu iletişim çalışmalarımıza paralel bir kez daha anmak.

Hedef kitle: Tüm Türkiye

Yaratıcı strateji:Yaratıcı strateji; Atatürk sevgisini uzun açıklamalara ihtiyaç duymadan en çıplak, en yalın haliyle Atatürk’ün vizyonu, fikirleri ve ideallerinin, hala canlı ve taze olduğu gerçeği etrafında oluşturulmuştur.
Medya stratejisi; Atatürk’ün ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım ve öncesindeki günde (9 Kasım) TV kuşaklarının ilk spotlarında yer alarak yüksek erişim ve etki sağlamak. Basın tarafında tüm ulusal gazetelerin arka kapaklarında tam sayfa ilan ile yer alarak tamamlayıcı etkiyi oluşturmak. Dijital mecralarda display tarafta; yüksek görünürlük ve erişime sahip bannerlarımızı, 1938.koc.com.tr adresimize yönlendirmek. Her yıl güncellenen ve arşiv niteliğine de sahip olan 1938.koc.com.tr ‘de içerik paylaşımının oluşturulmasını sağlamak. Sosyal Medyada; Koç Holding ve tüm Topluluk markalarının FB, Twitter, YouTube, Instagram, Vine vb. platformlarında içerik paylaşımı, Koç Holding şirketlerinin sosyal medya hesaplarında ‘logo’larını karartılması.

 Uygulama: Kampanyamız büyük ses getirdi ve gündem oluşturdu.
“Fikirler Ölmez” sloganı büyük beğeni kazandı.
Topluluk şirketlerimizin sosyal medya hesaplarındaki logolarını karartması sosyal medyada geniş ilgi uyandırdı ve en yüksek erişimi yarattı.
Geçtiğimiz senenin teması “Olmasaydın Olmazdık” da sosyal medyanın en çok paylaşılan gündem maddeleri arasında ilk sırada yer aldı.

Sonuç: 9-10 Kasım 2013 tarihlerinde kampanyanın mikro sitesi olan 1938.koc.com.tr’yi  300.000 kişi ziyaret etti,  1.300+ kişi yorum bıraktı. Banner  yayınlarından toplamda 7.846.058 gösterim ve 88.766 tıklama elde edildi.  “Fikirler Ölmez” ve “Olmasaydın Olmazdık” 10 Kasım’da gün boyu Dünya TT listesinde yer aldı. Koç Holding A.Ş. kurumsal Facebook sayfası, dünyada Pepsi Co.’nun ardından küresel oranda takipçisi en fazla yükselen 2. Facebook sayfası oldu. Social Bakers Kasım 2013 Türkiye raporunda Koç Holding en çok etkileşim yaratan Facebook sayfası ve “Fikirler Ölmez” videosu en çok etkileşime sahip Facebook içeriği oldu. Diğer Topluluk Şirketleri de bu kampanya ile üst sıralara yükseldi. Facebook ve Youtube’da seed ettiğimiz video ve ilanımız 25+ milyon kişi tarafından görüntülendi ve paylaşıldı (yeniden paylaşımlar hariç). 150+ münferit hesap “Fikirler Ölmez” filmini Youtube ’a yeniden yükledi (Koç Topluluğu Şirketlerinin yükledikleri hariç) ve bu kaynaklardan da milyonlarca izlenme gerçekleşti.  Koç Topluluğu Şirketleri’nin logolarını karatması tek başına ayrı bir gündem oluşturdu.  Mobil platform Vine’da Fikirler Ölmez hashtag’iyle yüzlerce kişisel video oluşturuldu. "#FikirlerÖlmez" hashtag’i 10 Kasım’da gün boyunca Vine’da Dünya TT listesinde kalmayı başardı. Mobil fotoğraf ve video platformu Instagram’da da binlerce münferit video oluşturuldu. #fikirlerölmez 4.115, #fikirlerolmez 2.269, #olmasaydinolmazdik  2.941, #olmasaydınolmazdık 3.483 olarak toplam 12.808 görsel sonuç elde edildi. Birçok sözlük sitesinde ve yüzlerce blogda, konu başlığı açıldı ve yüzlerce ilgili entry girildi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://youtu.be/N2DwBgX8Kks