MENÜ

Ackenbakma.com

Kategori : Marka Destinasyon Siteleri ve Mikrositeler
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Tat Gıda Ajans(lar) : Tribal Worldwide İstanbul

Pazarlama hedefi:  Türkiye’nin köklü markalarından biri olan Maret’in en çok özdeşleştiği sıfat ‘Hijyen’di. Halbuki şarküteri kategorisindeki markanın çok daha iştahlı, lezzetli olarak anılması gerekirdi. Projeddeki temek hedef Maret’i kullanıcı zihninde farklı bir yere konumlandırmak oldu. 

Kampanyanın amacı:  Hedef kitle üzerinde marka “lezzet” algısının yaratılması, sosyal medyada etkileşim ve mikrositeye ziyaretçi trafiği sağlanması.

Hedef kitle: Yemek yemeye ve yapmaya meraklı, daha kahvaltı sofrasındayken öğle yemeğini düşünen, iştahlı, yemek programlarını, özellikle yeni nesil ’30 dakikada 4 yemek’ ya da ‘Haftanın 5 gününün yemekleri 1 günde’ gibi programları takip eden, pratiklik peşinde, öğrenci, genç profesyonel ve küçük aile anneleri hedef kitle olarak belirlendi.

Yaratıcı strateji: Projenin hedefi dijital ortamda lezzeti anlatmaktı ancak bu mecrada ne ürünlerin kokusu duyurulabilirdi ne de tadına baktırabilirdi. Bu nedenle lezzeti ziyaretçilerin gözlerine sokulacağı bir site yapma fikriyle yola çıkıldı. ‘Lezzet burada, hemen tıkla’ gibi beylik bir CTA yerine ‘Açken Bakma’ sloganıyla ekmek arası lezzetler yaratıldı. Üstelik yalnız pazarın kahramanı sucuğu değil, Maret’in tüm ürün gamı kullanıldı. Dijital trendlere uygun olarak tüketilebilir ve stratejiye uygun bir şekilde içerikler tasarlandı. Önemli olan kullanıcıların tarifleri bir kenara yazmaları değil, kolayca hazırlanabileceklerini söyleyip akıllarına girmek ve onları da ekmek arası lezzetler konusunda daha yaratıcı olmaya teşvik etmekti.

Uygulama:  

  • Lezzetli algısını yaratmak için çözüm çok basitti ancak bütün etki uygulamadaydı. Bir tarif sitesi ama alameti farikası tariflerinde değil ne kadar iştah açıcı, ağız sulandırıcı oluşundaydı. Sitenin ismi bile bu etkisine uyarı niteliğindeydi: Açken Bakma.
  • Ackenbakma.com ekmek arası lezzetleri sahiplendi ve ziyaretçilerine Maret ürünleri ve bildiğimiz malzemelerin bilmediğiniz kombinasyonlarıyla inanılmaz görüntü ve lezzette sandviçler hazırlamak konusunda ilham verdi.
  • Her sandviç kendine has olunca, hepsinin kendine özel isimleri de oldu; ‘Lavaş Gel!’, ‘Cankurtaran’, ‘Yarasın Yavruma’ ...
  • Mükemmel kahvaltı önerilerinden, duygu patlamalarına; çocukları yediğinde annelerin içlerini ferahlatacak tariflerden, hipsterlara göz kırpan sandviçlere kadar pek çok farklı temada tarifin bulunduğu siteye giren herkesin, o an kendine uygun bir lezzet buldu.
  • Kampanyanın merkezinde mikro site bulunuyordu. İletişim sosyal medya kanalları, popüler paid media kanalları, banner ve iki dergi ilanı ile desteklendi.

Sonuç:

  • AçkenBakma.com daha açıldığı ilk gün organik olarak yaklaşık 9 bin kişiye; ilk bir ayda ise da ise neredeyse 100 bin kişiye ulaştı.
  • Ziyaretçiler sitede ortalama 01.26 saniye kalarak neredeyse tüm sandviçlere bakacak kadar vakit geçirdiler.
  • Açkenbakma.com’a girip heyecanlananlar kendi sandviçlerini, kampanya etiketiyle Twitter’dan paylaştı, hatta kampanya etiketi sandviçler dışındaki yiyeceklerde de kullanıldı.

.Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://vimeo.com/101311601