ABD’de Dijital Reklam Yatırımları 2017 İlk Yarı Büyüklüğü, Türkiye Toplam Reklamlarının 40 Katına Ulaştı.

PwC ABD’nin hazırladığı rapora göre dijital reklam yatırımları 2017’nin ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre %23 büyüyerek 40,1 Milyar $’a Ulaştı. Raporda küçük ve orta ölçekli firmaların dijital reklam yatırımlarındaki artış dikkat çekiyor.

IAB (Interactive Advertising Bureau) ABD, PwC ABD tarafından hazırlanan IAB ABD Internet Reklam Yatırımları Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, 2016’nın ilk yarısında 32,7 milyar $ olan Dijital Reklam Yatırımları, 2017’nin ilk yarısında %23 artışla 40,1 Milyar $’a ulaştı.

Mobil reklam yatırımları, toplam Dijital reklam yatırımlarının %54’ünü oluşturarak web’in öncü reklam platformu olmaya devam etti. Reklamverenler, 2017’nin ilk 6 ayında Mobil’e 21,7 milyar $ yatırım yaptı. 2016’nın ilk yarısında bu rakam 15,5 milyar $ iken 2015 yılının aynı döneminde ise 8,2 milyar $ idi.

Raporun ekinde yer alan çalışmada, ABD’deki yaklaşık 9 milyon küçük ve orta ölçekli işletmenin minimum %75’inin dijital reklam yatırımı yaptığı görülüyor. Bunların %80’lik bölümü self-servis platformları (Facebook, Twitter vb.), %15’i ise programatik satın almayı kullanıyor. Bu bulgular, reklam yatırımlarının önemli bir bölümünün, bu teknik özellikleri sağlayan yayıncılara gittiğini gösteriyor. Ayrıca self-servis platformların ve programatiğin bu işletmeler tarafından kullanılması önemli bir büyüme fırsatı doğuruyor.

Raporda öne çıkan diğer başlıklar şu şekilde:

  • Mobil ve masaüstü de dâhil olmak üzere toplam Dijital Video reklam yatırımları 2016’nin ilk yarısında 3,8 milyar iken %36 artışla 5,2 milyar $’a ulaştı.
  • Mobil Video, Masaüstü Video’yu ilk defa geride bırakarak 2,6 milyar $’a ulaştı. Display Video ise geçen yılla aynı seviyede seyretti.
  • Sosyal medya reklamları 2016’nın ilk yarısında 7 milyar $ iken %37 artışla 9.5 milyar $’a ulaştı.
  • Mobil ve masaüstü de dahil olmak üzere toplam Dijital Ses Reklam Yatırımları 2016 ilk altı ayında 425 milyon $ iken 2017’nin aynı döneminde %42 artışla 604 milyon $’a ulaştı.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan IAB CEO’su Randall Rothenberg şu sözleri söyledi: “Çevik ve ulaşılabilir olmak yeni dijital ekonominin ayırıcı özelliği. Artık, iyi bir fikri ve kredi kartı olan herkes müşterilerinin dikkatini doğrudan çekebilir. Bu da hem pazarlamacılar hem de yayıncılara önemli bir büyüme fırsatı sunuyor.”

IAB Research ve Impact Genel Müdürü Chris Kuist raporla ilgili şu yorumda bulundu: “Dijital pazarlama gelirleri giderek artıyor ve yeni açıklanan bu rakamlar keşfedilecek yeni fırsatlar olduğunu ortaya koyuyor. Farklı hedef kitleler ve reklamcılık yaklaşımları farklı boyutlarda ve ölçülerdeki pazarlamacıları çekebiliyor ve daha fazla bütçeyi ekosisteme kazandırarak interaktif pazarın sağlıklı büyümesini sağlıyor.”

PwC ABD ortaklarından David Silverman ise şu cümleleri sarf etti: “İnternet’i hiçbir zaman mobil vs. masaüstü olarak düşünmemek gerekiyor. Reklamverenler basit bir şekilde tüketicileri takip ediyor; tüketiciler artık yolda akıllı telefonlarını, işte masaüstü bilgisayarlarını, akşamları tabletlerini kullanarak hayatlarını online olarak geçiriyorlar. Dijital her Amerikalının günlük hayatlarının ayrılmaz bir parçası.”