Dijital, Avrupa'da TV Reklam Yatırımlarını Geride Bıraktı.

IAB Avrupa AdEx Benchmark araştırmasına göre Avrupa online reklam yatırımları 2015 yılında 36.2 Milyar €'a ulaştı ve televizyonu geride bıraktı.

Mayıs ayında Lizbon'da 10. kez düzenlenen Interact Konferansı'nda açıklanan IAB Avrupa AdEx Benchmark raporuna göre, dijital reklam yatırımları %13.1 oranında artarak                 36.2 milyar €’ya ulaştı. Böylece 33.3 milyar €’luk Avrupa televizyon pazarını geride bırakmış oldu. Avrupa online reklam sektörünü kapsayan en ayrıntılı çalışma olan AdEx Benchmark Araştırması'nın verileri, online reklam pazarının son 10 yılda 30 milyar €'luk net bir artışa tanık olduğunu ortaya koydu. Çalışma kapsamında incelenen bütün pazarlarda artış gözlemlenirken, toplamda 20 Pazar, üst üste ikinci yılda çift haneli büyüme elde etti (Söz konusu pazarların 3'ü %30, 9'u %20 ve 8'i de %10'un üzerinde büyüdü). Mobil ve video formatları büyümesini güçlü biçimde  sürdürdü.

IAB Avrupa CEO'su Townsend Feehan sonuçları şu sözlerle değerlendirdi: “Bu sonuçlar dijitalin Avrupa medya sektöründeki lider konumunu perçinliyor. Dijital reklamların ekonomiye katkısını, içerik ve hizmetlerin son kullanıcılara ulaştırılmasındaki rolünü göz önünde bulundurduğumuzda, Avrupa’da inovasyonu teşvik etmeli ve işletmelerimizi global arenalarda ayakta kalmaları için güçlendirmeliyiz.”

IAB Avrupa AdEx Benchmark araştırması dijital reklam pazarını üç ana başlıkta inceliyor: Display, Arama Motoru ve İlan Sayfaları. Bu formatlardaki büyüme, gelişen cihaz kullanımı ve tüketim alışkanlıklarındaki değişikliklerle de destekleniyor.

Display reklamlar 2015 yılında bir önceki yıla oranla %17,4 büyümeyle diğer kategorilerden daha iyi bir performans gösterdi ve 13,9 milyar €'ya ulaştı.

Arama motoru reklam yatırımları %12,6 büyüme oranıyla yılı 16,9 milyar € ile tamamladı. Böylece en büyük online reklam formatı olma özelliğini devam ettirdi.