2015 İlk Yarı Avrupa Dijital Reklam Yatırımları Açıklandı

Display Reklamları Dijital Reklam Yatırımları’nın Çekici Gücü Oldu

IAB Avrupa ve IHS tarafından hazırlanan AdEx Benchmark 2015 İlkyarı Raporu1 yayınlandı. Rapora göre dijital reklam yatırımları bir önceki yılın aynı döneminde 14,6 milyar € iken %9,7 artışla 16 milyar €’a ulaştı. Dijital reklam yatırımlarının 2015 sonu itibariyle 34 milyar €’a ulaşması bekleniyor.

2015’in ilk yarısında Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin ortalamada %12,9 büyümesi bu ülkelerin Avrupa’da dijitalin artışına etkisini ortaya koyarken daha gelişmiş pazarların olduğu Batı Avrupa’nın ise %9,3 oranında büyüdüğü gözleniyor.

%13 büyüme oranıyla 5,6 milyar €’a ulaşan Display reklam yatırımları, Batı Avrupa’da da elde ettiği %12,6 büyüme oranıyla en büyük reklam formatı haline geldi. Bu durum marka reklamcılığında veri stratejileri, hedeflemeler ve formatlardaki gelişimi de ön plana çıkartıyor.

Mobil günlük hayatta daha fazla yer edinmeye başladı; Avrupa’da akıllı telefon kullanan tüketicilerin oranı %61’e ulaştı2.  Bu durum doğal olarak mobil reklamlara da yansıdı: 2015 ilk yarısında mobil display reklam yatırımları %57,5 artışla 1 milyar €’a ulaştı. Böylece tüm display reklam yatırımlarının %24’ünü oluşturdu. Aynı şekilde video da, yayıncıların videodan farklı şekillerde yararlanıp yeni gelir stratejileri geliştirmeleri sayesinde, 1 milyar € barajını aşarak yükselişini sürdürdü.

Yayınlanan bu rapor, Avrupa’daki dijital reklam yatırımlarına kapsamlı bir bakış açısıyla yaklaşarak birçok konuya ışık tutuyor. Raporda, start-uplara finansman sağlayan global fonların ilgisini çekecek; yasal düzenlemeler, ülkeler arası gelişim trendlerinin karşılaştırılması ve Avrupa dijital ekonomisinin global ölçekteki rolü konusunda önemli bilgiler sunuluyor.

Araştırmayla ilgili açıklama yapan IAB Avrupa CEO’su Townsend Feehan, “AdEx Benchmark yarıyıl raporları, pazarlamacıların büyük çaplı dijital kampanyalar üretmelerini sağlayan formatların en çok büyüyen alanlar olduğunu ortaya koyuyor. Sektörel bir kuruluş olarak üyelerimizle birlikte; araştırmalar geliştirmeye, standartla/kılavuzlar oluşturmaya ve dijital reklamcılık alanındaki bilginin ve başarılı uygulamaların artmasını sağlayacak eğitimlere yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

IHS Technology firması Reklam Araştırmaları Direktörü olan ve IAB Europe AdEx Benchmark 2014 Araştırması’nı hazırlayan Daniel Knapp ise rakamlar hakkında şunları söyledi: “AdEx Benchmark 2015 Yarıyıl Raporu, dijital reklam sektörünün hızlı büyümesinin altını çiziyor. Display reklamların özellikle olgunlaşan pazarlarda %12,6 oranında büyümesi; mobil, video ve reklam teknolojilerindeki gelişmelerin online reklam pazarına yön verdiğini gösteriyor. 2015’in ikinci yarısının ilk yarıya göre daha verimli geçeceğini öngörüyoruz.”