MENÜ

Akbank 28. Caz Festivali

Kategori : Markalı İçerik
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Akbank Ajans(lar) : TBWA\Istanbul Mediacom

Pazarlama Hedefi: 28.’si düzenlenecek olan Akbank Caz Festivali’nin duyurusunu yaparken, Akbank’ın caz müziğini festivali ve “Şehrin Caz Hali” sloganıyla sahiplenmeye devam etmesi hedeflendi.

Kampanyanın Amacı: Akbank Caz Festivali iletişimleri ile festivali duyurmayı, katılımı teşvik etmeyi ve Cazı sahiplenen marka algısını güçlendirirken erişilen kitlelerde heyecan yaratmak.

Hedef Kitle: Caz Müzik ile ilgilenen ve ilgilenme potansiyeline sahip kişiler, lise ve üniversite çağındaki gençler

Yaratıcı Strateji: Dört aylık bir çalışma sonucunda İstanbul’un eski sokak tabelaları, ülkenin önde gelen lutiyelerinin elinde usta işi birer davul, gitar ve kontrbas halini aldı. Lutiye kadrosunda Oğuz Demir, Mahir Saraç, Ekrem Özkarpat, Mehmet Tamdeğer, Bülent Akbay gibi çok önemli ustaların bulunduğu projede tam 47 adet tabela kullanıldı. Enstrümanlar ortaya çıktıktan sonra caz dünyasının önde gelen isimlerinden Ferit Odman, Eylül Biçer ve Kağan Yıldız tarafından çalınarak filmde de kullanılan festival müziği kaydedildi.

Dijital, radyo, sinema, açıkhava ve basın kullanımlarının yapıldığı kampanyada, ana mecra olarak dijital konumlandırıldı. Dijitale özgün oluşturulmuş içerikler hem caz severler hem de potansiyel caz kitlesi için hazırlanan özel hedeflemeler ile yayınlandı. Açıkhava’da sanat etkinliklerinin yoğun yapıldığı konumlarda yer alırken, basılı mecralarda caz severler tarafından takip edilen dergi ve gazeteler seçildi. Sinema için özel sanata yatkın filmler seçilerek, gösterim yapıldı.

Uygulama: Display yayınlar ile, kampanya görselleri kullanıcılara ulaştırılırken, ana film caz seven ve caz sevme potansiyeli olan kişilere gösterildi. Ana filmi izlemiş kullanıcılara, Dijital’e özgü hazırlanan making-off videoları sunuldu. Etkinliğin detaylarına ulaşmak isteyen sanatseverler için, sanat sitelerinde içerik çalışmaları yapıldı. Ayrıca şehrin Caz hali mottosuna uygun olan ve semtlere özel caz bestelediğimiz proje de bu kampanya kapsamında yayına alındı.

Sonuç: Dört aylık bir çalışma sonucunda İstanbul’un eski sokak tabelaları, ülkenin önde gelen lutiyelerinin elinde usta işi birer davul, gitar ve kontrbas halini aldı. Dijital, radyo, sinema, açıkhava ve basın kullanımlarının yapıldığı kampanyada, ana mecra olarak dijital konumlandırıldı. Dijitale özgün oluşturulmuş içerikler hem caz severler hem de potansiyel caz kitlesi için hazırlanan özel hedeflemeler ile yayınlandı.

• Etkinlik için hazırlanan ve dijital platformlarda yayılan içerikler 721.000 kez okundu.

• Kampanyanın tanıtım görselleri 6.200.000 gösterim aldı.

• Hazırlanan dijitale özgü videolar, ana film ve stories içerikleri, toplamda 53.000.000 izlendi.

• Organizasyon katılımı 20.000 kişi ile önceki senelerdeki gibi yüksek gerçekleşti.

• Kampüste Caz etkinliklerinde %100 doluluk oranına ulaşıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://vimeo.com/313866322/f7a4b7c61e