MENÜ

Anlat Troya

Kategori : Kar Amacı Gütmeyen / Kamu Hizmetleri
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Opet Ajans(lar) : Pure New Media Ingage Media

Pazarlama hedefi: Opet’in Çanakkale, Troya bölgesindeki sosyal sorumluluk projesininin duyurmak ve bölgedeki turist oranının artmasına destek olmak.
Kampanyanın amacı: Unesco’nun, 2018’i “Uluslararası Troya Yılı” ilan etmesiyle,
Opet, Çanakkale’deki "Troya Antik Kenti” bölgesinde büyük bir yeniden yapılandırma çalışması başlattı. Tüm bölgeyi bir açık hava müzesine çevirerek, Tevfikiye Köyü’nü “Arkeo-Köy”e dönüştürdü. Yapacağımız iletişimle hem proje bölgesinin sosyo kültürel ve ekonomik kalkınmasına destek olmayı hem de tıpkı projenin kendisi gibi kalıcı ve nesilden nesile aktarılacak bir kampanya yayınlamayı hedefledi.

Hedef kitle: Kadın, erkek, tüm ses grupları.

Yaratıcı strateji: Kapsamlı bir sosyal sorumluluk hareketini, bir reklam veya PR kampanyasıyla duyurmak yerine, topluma mal olacak bir projeyle anlatmak istendi. Troya çalışmalarında bulunmuş öğretim görevlileri ve halen Tevfikiye Köyü’nde Troya’nın taşlarıyla iç içe yaşayan köylüleri “Son Troyalılar” olarak tanımlayarak uygulama aşamasına geçildi. Troya'nın tarihini, bölgenin geçmişini, bugününü ve Opet'le yaşanan büyük dönüşümü halen Tevfikiye Köyü'nde yaşayan Son Troyalılara anlattırıldı. Kayıtlar "Anlat Troya" adını verdiğimiz bir belgeselde kullanıldı. Sosyal sorumluluk projesinin duyurumunu, hazırlanan orta metrajlı Anlat Troya belgeselinin tanıtım assetleriyle sağlayarak medya mecralarımızın çeşitlenmesi ve dikkat çekiciliği artırıldı. 6 fragmanla YouTube'da başlanan iletişime, Being İZ TV ve Anlattroya.com yayınıyla devam edildi.

Uygulama: Kullanıcıların dikkat süresinin azalmasını da göz önünde bulundurarak, Anlattroya.com adresi üzerinden, her kullanıcının kendi dikkatini çeken konu başlıklarına göre, içeriği kişiselleştirebilmesini ve diledikleri sırada izleyebilmesi sağlandı. Hazırlanan kurguyla her kullanıcı, kişisel bir deneyimle belgeseli izlese de ortak mesajlarla finalize etti.

Sonuç: Belgesel ve fragmanlar; TV yayınları, AnlatTroya.com ve Facebook'ta 10 Milyona yakın izlenme elde edildi. Yüzün üzerinde habere konu oldu ve yüzlerce olumlu yorum aldı.
Tüm bu etkiyle, Paris'teki Unesco Troya Paneli'nde özel belgesel gösterimi yapıldı ve bölgedeki turist oranında %100'ün üzerinde artış sağlandı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://youtu.be/j-5eFc0byO8