Sıkça Sorulan Sorular

 • ODR Avrupa İlkeleri nelerdir?

  ODR Avrupa İlkeleri, IAB Avrupa ODR Çerçeve Sözleşmesi (ODR-ÇS) ve EASA İyi Uygulamalar dokümanını içerir. ODR-ÇS, Avrupa’daki online davranışsal reklamcılığı düzenlemek, sektörün öz-denetim standartlarını oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır. Katılımcı firmaların uyması gereken koşulları ve kuralları içerir. Reklam Öz-Denetim Kurulları için bir rehber niteliği taşıyan EASA İyi Uygulamalar dokümanı ODR konusundaki şikayet ve yaptırım mekanizmalarını içerir, programın hesap verebilirliğinin garantisidir.

 • Avrupa İlkeleri hangi reklamları kapsamaz?

  Avrupa İlkeleri ODR’nin uygulamasına odaklanır, aşağıdakiler kapsam dışındadır: - Birinci partiler, yani bilgiyi kendi sitesinden toplayan ve kendisi kullanan web sitesi operatörleri. Web sitesi operatörlerine, zorunlu olmamakla birlikte ODR ikonu için lisans almaları önerilmektedir, zira sitelerinde ODR yapan üçüncüpartiler olabilir ve bu durumda tüketicilere açıklama yapmak gerekir. - Bağlamsal reklamcılık, yani reklamın bulunduğu sayfanın içeriğiyle uyumlu olması - Avrupa İlkeleri’nde tanımlandığı şekliyle reklam dağıtımı ve raporlaması

 • Firmamın Avrupa İlkeleri’ne dahil olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

  Avrupa İlkeleri pazarlama ve medya kuruluşlarını geniş ölçüde kapsamayı hedeflese de aslen şunlara odaklanır: · Üçüncü partiler, yani reklam ağları ve veri firmaları (veri derleme firmaları da dahil) ve bazı durumlarda reklamverenler · Web sitesi operatörleri, yani yayıncılar ve reklamverenler Bu tür kuruluşlar ilgili reklamı belirli cihazlara yöneltmek ve online kullanıcı deneyimini zenginleştirmek amacıyla birlikte hareket eder. Avrupa İlkeleri farklı cihazların ziyaret ettiği URL’lerin tamamını ya da önemli bir kısmını toplayan ve ODR için kullanan teknolojileri kapsar. Bunlar araç çubuğu, masaüstü uygulamaları ve ISP tabanlı teknolojiler, vb. gibi yazılımları da içerir. Kuruluşlar Avrupa İlkeleri’nin ODR amaçlı veri toplama ve kullanımıyla ilgili bölümlerinden kendilerine uyan kısımları yerine getirmekle yükümlüdür.

 • Avrupa’da ODR’yle ilgili yerine getirilmesi gereken sorumluluklarım nelerdir?

  Avrupa İlkeleri kapsamında yerine getirmeniz gerekenler, Avrupa online dijital reklam ekosisteminde nasıl bir rolünüz olduğuna göre değişiklik gösterir. Ayrıntılı bilgi için Avrupa İlkeleri dokümanlarını ve belgelendirme kriterlerini incelemeniz gerekir. Reklam gösterebilmek için ODR verisi kullanan ve Avrupa İlkeleri’nde belirtildiği şekilde üçüncü parti olarak çalışan bütün firmalar EDAA’dan ODR ikonu lisansı almalıdır. ODR verisi toplayan bütün firmalar Kullanıcı Tercih Platformu’na (www.seninsecimin.org / www.youronlinechoices.eu) katılmak zorundadır. İlgili lisans anlaşması için buradan bilgi edinebilirsiniz. Web sitesi operatörleri isterlerse ODR ikonu lisansı alabilirler. Bu onlara fayda sağlayacaktır. Ayrıntılı bilgi için 5.soruya bakınız. Web sitesi operatörleri ODR için birlikte çalıştıkları bütün üçüncü partilerin Öz-denetim Programı’na katıldığından ve Avrupa İlkeleri’ne uyduğundan emin olmalıdır. Programa katılan firmalara buradan ulaşabilirsiniz.

 • Ben bir web sitesi operatörüyüm. ODR ikonu lisansına ihtiyacım var mı veya Kullanıcı Tercih Platformu’na (www.seninsecimin.org / www.youronlinechoices.eu) entegre olmalı mıyım?

  Birinci parti olduğunuz için böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Avrupa İlkeleri’ne göre birinci parti, ODR için tüketicilere açıklama yapmakla yükümlüdür, ayrıca isteyenler ODR ikonunu sayfanın sonuna ekleyebilir. İkonun kullanımı birinci parti için isteğe bağlı olsa da, lisans almak kullanıcı nezdinde kişisel gizlilik standartlarının yüksekliği anlamına gelecek ve siteye itibar sağlayacaktır. Sitenizde ya da en az %50’si size ait olan sitelerde reklam amaçlı ODR verisi topladığınızda veya yeniden hedefleme yaptığınızda Kullanıcı Tercih Platformu’na ( www.seninsecimin.org / www.youronlinechoices.eu ) katılmanıza gerek yoktur. Eğer üçüncü partilerden sitenizde kullanmak üzere ODR verisi topluyorsanız ya da kendi sitenizden topladığınız verileri üçüncü partilere reklam/yeniden yönlendirme amaçlı kullandırtıyorsanız, bu üçüncü parti olarak çalıştığınız anlamına gelir ve Kullanıcı Tercih Platformu’na ( www.seninsecimin.org / www.youronlinechoices.eu ) platformuna entegre olmanız gerekir. Bu sayede tüketicileri bilgilendirmiş olur ve tercih hakkını kullanmalarını sağlarsınız.

 • Avrupa Öz-Denetim Programı mobil ve internete bağlanan diğer cihazlar için geçerli midir?

  Avrupa İlkeleri cihazlardan bağımsız olarak oluşturulmuştur. Ancak mevcut durumda mobil reklamlarda ODR ikonunun gösterilmesini sağlayan ve Kullanıcı Tercih Platformu’nun (www.seninsecimin.org / www.youronlinechoices.eu) mobil cihazlarda çalışmasını sağlayan teknik altyapı bulunmamaktadır. İkonun yerleştirilmesi için mevcut olan uygulama kılavuzları sadece web tarayıcıları için geçerlidir. İkonun aplikasyonlarda, lokasyon verilerinde veya kişisel telefon verilerinde kullanılması için ek tanımlamalar yapılması gerekmektedir ve Avrupa İlkeleri henüz bunları kapsamamaktadır. Sistemin mobil ortama entegre edilmesi için çalışmalar sürmektedir, tamamlandığında sonuçları sektörle paylaşılacaktır.