MENÜ

Aygaz Dönüşüm ve Bakım Kampanyası

Kategori : Doğrudan Pazarlama
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Aygaz Ajans(lar) : Ontarget

Pazarlama hedefi: Yılda 1 milyon LPG’li aracın el değiştirmekte olduğunun tahmin edildiği 2. el araç piyasalarının takip edilmesi ve bu araçların yeni sahibi olacak kişilerin ilk marka kararını verirken etkilenmesi, LPG firmaları için önem taşımaktadır. Buna ek olarak, araştırma sonuçlarına göre LPG kullananların %13’ü aracını 2.el benzinli olarak aldıktan sonra LPG’ye çevirmektedir. Bu açıdan bakıldığında, 2. el pazarında hareket gören yaklaşık 1 milyon benzinli aracın sahiplerine yönelik olarak yapılacak iletişim de LPG firmaları için oldukça önemlidir.

2. el araç aramalarının gün geçtikçe internet üzerine kaydığı günümüzde, her 26 saniyede 2 araç satılan ve günlük 3,5 Milyon tekil erişimi olan sahibinden.com sitesi bu amaç için en önemli platform olarak görünmektedir.

Araç alımları sırasında bazı tüketicilerin yakıt tercihleri belirli olsa da, önemli bir kesim marka, model, fiyat aralığı gibi kriterlere göre seçim yaptıktan sonra farklı yakıt tiplerindeki araçlara bakmakta ve son kararını vermektedir.  

Bu kişilere ek olarak, ilanları görüntüleyen ama henüz yeni araç satın almayacak olan LPG’li araç kullanıcılarının zihninde Aygaz’ın otogaz ürününün rakiplerine göre farklı olduğu yönündeki algının yerleşmesini ve daha sonra yapacakları otogaz alımlarında bu bilgi ışığında daha yüksek oranda Aygaz’ı tercih etmeleri amaçlandı. Aynı şekilde LPG kullanmaya henüz karar vermeyen tüketicilerin ise kampanya bannerına ek olarak LPG’nin diğer avantajlarına yönelik yapışan bilgilendirme çalışmaları sayesinde uzun vadede LPG kullanıcısı olma ihtimallerini artırmak hedeflendi.

Kampanyanın amacı:  Sahibinden.com sitesindeki hem LPG’li, hem de benzinli araç ilanlarında yer alacak kampanya bannerı sayesinde, LPG’nin ekonomikliğini ön plana çıkartarak tüketicileri LPG kullanmaya ve dolayısıyla Aygaz’ı tercih etmeye yönlendirme stratejisi izlemiştir.

Hedef kitle: Yeni araç sahibi olacak kişilerin yanısıra ilanları görüntüleyen ama henüz yeni araç satın almayacak olan LPG’li araç kullanıcılar

Uygulama: LPG’li araçları Aygaz’a yönlendirmek için, 60 TL hediye otogaz ve ücretsiz gaz ayarı faydalı bir kampanya tasarlanmıştır. sahibinden.com’daki yaklaşık 100.000 LPG’li aracın ilan detay sayfasında 1,5 ay boyunca yer alan reklam, Aygaz Otogaz’ın sağladığı ekonomiye ek olarak kampanya faydasını anlatmıştır.-   Reklam alanına, yıllık km bilgisi girildiğinde, yakıt tüketim bilgisi arka planda kullanılarak, aracın benzin, otogaz ve Aygaz Otogaz ile harcama miktarları gösterilmiştir. Gerçek tüketim verisiyle ikna edicilik artırılırken, Aygaz Otogaz’ın standart otogaza göre daha fazla tasarruf sağladığı da vurgulanmıştır.-  Bannerda kampanya faydası gösterilerek, hem tüketicilerin LPG’li araç tercih etme ihtimali artırılmış, hem de ilanı inceleyen LPG’li araç sahiplerinin Aygaz Otogaz kullanımı teşvik edilmiştir.- Bannerı tıklayanlar, Aygaz Otogaz Facebook sayfasındaki Depometre uygulamasına yönlendirilmişlerdir. Uygulamada araçlarının gerçek tüketimini ideal tüketimle karşılaştıran tüketiciler, gaz ayarının önemini görmüş ve kampanya detaylarını edinmişlerdir. Benzinli araçlar için de 200 TL faydalı bir kampanya tasarlanmıştır. sahibinden.com’da yaklaşık 100.000 benzinli aracın ilan detay sayfasında 1,5 ay boyunca yer alan reklamımız, ilanına bakılan aracın LPG ile kullanılması halinde sağladığı ekonomiye ek olarak aracın Aygaz’ın kampanyasıyla LPG’ye dönüştürülmesi halinde elde edilecek faydayı tüketicilere anlatmıştır.- Bu bannerın yapısı, LPG’li araç ilanlarındaki yapıyla aynı olup sadece kampanya faydası farklılaşmıştır. - İlanla, bu aracı almak isteyenler dışında ilanı inceleyen mevcut benzinli araç kullanıcılarının da araçlarını LPG’ye çevirmeleri teşvik edilmiştir.- İlana tıklayanlar, kampanya katılım sayfasına yönlendirilmişlerdir. Bu sayfada otogazla ilgili çeşitli bilgiler verilerek, tüketicilerin LPG’ye yönelik bilgi düzeyinin de artırılması hedeflenmiştir. - Arama sonuçlarındaki banner ile LPG’ye yönelik bilgi düzeyinin daha da artırılması sağlanmıştır. 

Sonuç: Kampanya sonuçları, hem sahibinden.com’daki tüketici ilgisi, hem de kampanyaya katılım verileri ile açıklanmıştır.

LPG’li ilan sayfasında yer alan banner (1 ayda):

Hesaplama aracındaki “hesapla” butonu 262,547 kere tıklanmıştır.

Banner alanımız ise 191,694,983 gösterim, 12,244 tıklanma almıştır.

Bannera tıklayan tüketicilerden yaklaşık 13.000 kişi, Facebook Aygaz Otogaz sayfasındaki Depometre uygulamasını kullanmıştır.

Uygulamayı kullandıktan sonra dönüşüm atölyelerine gidip ücretsiz gaz ayarını yaptıran ve otogaz hediyelerini kullanan tüketici sayısı da 1.934 kişi olmuştur.

 Benzinli ilan sayfasında yer alan banner (1 ayda):

Hesaplama aracındaki “hesapla” butonu 369,390 kere tıklanmıştır.

Banner alanımız ise 190,585,580 gösterim, 12,074 tıklanma almıştır.

508 kişi kampanyamızdan yararlanarak aracını LPG’ye dönüştürmüştür.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mini-broadway-motors-2005-mini-cooper-s-111122072/detay?sahibinden_test