MENÜ

Bank Asya Altın Kabul Günleri Hedefli SMS Gönderimi

Reklamveren : Bank Asya Ajans(lar) : Aerodeon

Pazarlama hedefi: Merkez Bankası’nın almış olduğu kararlar ve teşvikler neticesinde yastık altı olarak nitelendirilen ve büyüklüğü yaklaşık beş bin ton olarak tahmin edilen altının gün yüzüne çıkartılarak ekonomiye kazandırılması amacıyla bankalar altın toplama hizmetine başladılar. Yeni ürün ve hizmetlerini müşterilerinin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda şekillendiren Bank Asya, bankacılık sektöründeki bu fırsatı değerlendirmeyi ve evde veya kasada tutulan altın birikimlerini düzenlediği Altın Kabul Günleri aracılığıyla kendi bünyesinde toplayarak ekonomiye kazandırmayı hedefliyordu. ​

Kampanyanın amacı: Bank Asya, tüm bankalar tarafından hedeflenen beş bin ton altından büyük oranda pay sahibi olmayı amaçlıyordu. Bu amaç ile beraber mobil iletişim kanallarını kullanarak Bank Asya Altın Kabul Günlerine olan talebi arttırmak ve Bank Asya’nın diğer altın toplayan bankalar arasında yüksek oranda pay sahibi olmasını sağlamak hedeflendi.

Hedef kitle: Hedef kitle seçilirken öncelikle ziynet altın birikimi olma potansiyeli yüksek kişiler düşünüldü. Ziynet altınların çoğunlukla evlilik, doğum, sünnet gibi özel günlerde ve hanımlar tarafından düzenlenen altın günlerinde toplanıldığı düşüncesinden yola çıkılarak 25 yaş ve üzerindeki evli kişiler öncelikli hedef kitle olarak seçildi.  

Yaratıcı strateji: Bank Asya Altın Kabul Günleri her ay farklı şubelerde gerçekleştiriliyordu. Dolayısıyla Türkiye genelinde bir medya planlaması yerine bu şubelerin bulunduğu mekânlarda mevcut hedef kitleye yönelik yerel bir medya stratejisi oluşturulması gerekiyordu. Oluşturulacak medya stratejisi ile Altın Kabul Günlerine olan talebi arttırmak ve hedef kitleyi şubelere çekmek öncelikli amaçtı.  Bu amaç doğrultusunda, öncelikle Altın Kabul Günlerinin gerçekleşeceği şubelerin bulunduğu mekânlarda yaşayan ve aynı zamanda hedef kitle kriterlerine uygun kişilere ulaşılması gerekiyordu.   

Uygulama: Oluşturulan mekân bazlı medya stratejisi doğrultusunda, Avea, Turkcell, Vodafone izinli veri tabanlarında bulunan aboneler arasından Altın Kabul Günlerinin gerçekleştirildiği Bank Asya şubelerinin bulunduğu mekanlardan sık sinyal alan 25 yaş ve üzerindeki evli kişiler tespit edildi. Her bir şube için ayrı ayrı seçilen hedef kitleye, o şubede gerçekleşecek Altın Kabul Gününden 2 gün önce SMS gönderilerek bu kişiler Altın Kabul Gününe davet edildi. Mesaj içeriğinde Altın Kabul Gününün hangi tarihte ve hangi şubede gerçekleşeceği bilgisi ve ayrıntılı bilgi için Bank Asya çağrı merkezi telefon numarası iletildi. Mesaj içindeki telefon numarasına tıklayan kişiler anında Bank Asya Çağrı Merkezi’ni arayarak  yakınındaki Altın Kabul Günü hakkında bilgi alabildiler. Yedi ay boyunca devam eden gönderimler ile toplamda 52 Altın Kabul Günü için 48 farklı mekâna gönderim yapıldı. Toplamda 427.000 adet SMS gönderildi. Projenin geri dönüşünün ölçümlenebilmesi amacıyla, Altın Kabul Günlerine gelerek işlem yapan kişilerin dataları, SMS gönderimi yapılan izinli veri tabanları ile çakıştırıldı. Böylece işlem yapan kişilerin kaçının izinli veri tabanı gönderimleri sayesinde geldiği ölçümlenebildi.

Sonuç: 2012 yılı Mart ayından itibaren Bank Asya tarafından düzenlenen Altın Kabul Günleri ile toplamda 3,2 ton altın toplandı.

Bugüne kadar bankalarca düzenlenen altın günlerinde toplanan yaklaşık 9 tonluk altının %33’ü Bank Asya tarafından toplandı.

Altın Kabul Günlerine gelen müşterilerin yaklaşık %35’i ilk defa bu hizmet aracılığıyla Bank Asya müşterisi oldu.

İzinli veri tabanı SMS gönderimi ile duyurulan 52 Altın Kabul Gününde yapılan işlemlerin %20’si izinli veri tabanı aracılığıyla gelen müşteriler tarafından yapıldı.

52 Altın Kabul Gününde müşterilerden toplanan altınların %20’si izinli veri tabanı abonelerinden toplandı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://design.aerodeon.com/bankasya_video_final.zip