MENÜ

BASF Kids' Lab Sanalika

Kategori : Oyunlar ve Oyun İçi Reklamlar
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : BASF Ajans(lar) : Netcom Medya

Pazarlama hedefi: Kimya alanında faaliyet gösteren BASF, “Sürdürülebilir bir gelecek için kimya yaratıyoruz” misyonuyla, çocuklara kimyayı ve bilimi sevdirmek için dünya çapında “Kids’ Lab” sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. Kids’ Lab bugüne kadar 35 ülkede 500 bine yakın çocuğa ulaştı. Türkiye’de ise 10.000’den fazla çocuğu bilimle buluşturdu. En öncelikli pazarlama hedefi, Türkiye'deki ulaştıkları çocuk sayısını arttırmak ve onları kimya ile buluşturarak bilimi ve kimyayı sevdirmek.

Kampanyanın amacı:  Offline etkinlikler dışında daha fazla çocuğa ulaşmak, Türkiye'nin her ilinden çocuklara kimyayı öğretmek, BASF Kids' Lab'in çocuklar arasındaki bilinirliğini arttırmak

Hedef kitle: 6-12 yaş çocuklar

Yaratıcı strateji: Kids’ Lab’i etkinlik alanlarının dışında, Türkiye genelinde çocuklara ulaştırmak, amacıyla, Türkiye’de yaratılan 1.200.000 aylık aktif kullanıcısı olan sanal dünya oyunu Sanalika ile işbirliği yapıldı. Bu sayede, Türkiye’nin her ilinden çocuk, oyun içi farklı kurgularla bilimin mucizelerine dijital bir dünyada adım atmış oldu.

Uygulama: BASF için Sanalika’da özel bir “Kimya adası”yaratıldı. Burada kullanıcılar diledikleri gibi gezerek, kimyayı eğlenceli bir şekilde öğrenme ve sanal ortamda deneyimleme şansına sahip oldular. BASF 150. Yıldönümü oyun içi kutlamalarında oyuncular doyasıya eğlendiler. Mikroskop atölyesi çalışmaları Sanalika’ya da taşındı. Böylece kullanıcılar, sanal dünyada günlük hayatlarında gördükleri maddeleri mikroskopla inceleme şansı buldular. 150. yıldönümünde, dünyadaki zorluklara çözüm aramak üzere, herkesi online tartışma platformu Creator Space’de söyleşiye davet eden BASF, geleceğin karar vericileri olan çocukların fikirlerini de Sanalika üzerinden aldı. Sanalika platformunda oluşturulan «Hayatın içinde kimya» videosu, BASF ve AKUT işbirliğiyle düzenlenen ‘Hayatın içinde kimya!’ projesi çerçevesinde, Türkiye genelinde ilköğretim öğrencileriyle paylaşıldı.

Sonuç: 4 aylık çalışma sonunda; 605.128 tekil kullanıcı 964.909 görev tamamladı. Ortalama bir görevi tamamlamak 10 dakika sürdü.

BASF, toplamda 9.649.090 dakika (6.700 gün = 18 yıl) süresince hedef kitlesi olan çocuklarla etkileşimde oldu ve kimyayı sevdirdi.

BASF ve AKUT işbirliğiyle düzenlenen ‘Hayatın içinde kimya!’ projesi çerçevesinde, Sanalika içerisinden çekilen BASF Kids' Lab videosu ile 1 ayda 102 okul ve 10.000'den fazla ilköğretim öğrencisine ulaşıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=OkE_sD11uMA