MENÜ

Bi' Çay Daha

Kategori : Online-Offline Entegrasyonu
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Lipton Ajans(lar) : Mindshare Wanda Digital

Pazarlama hedefi: Araştırmalar gösteriyordu ki çay tüketimi en yüksek olan ülke Türkiye! Lipton, Türkiye’nin çay sevgisini kutlamak ve Türk insanına teşekkürlerini iletmek için #biçaydaha söylemini sahiplenerek, 2016 senesi başında dökme çay lansmanını gerçekleştirdi. Tüm seneye yayılan ve tüm Türkiye’yi kapsayarak hedef kitleye dokunabilen entegre bir kampanyaya ihtiyaç vardı.

Kampanyanın amacı: Lipton’un sahiplendiği “Bi’çay daha” söylemini hedef kitle geneline yaymak.
Pozitif konuşulma oranında artış sağlamak.

Hedef kitle: Çay tüketen herkes yani tüm Türkiye hedef kitle olarak tanımlandı.

Yaratıcı strateji: Tüm Türkiye tarafından sevilen çayın duygusal anlamı da herkes için farklı olunca, herkesi bulundukları yerde yakalanmalıydı. Hiper-lokal bir yaklaşım benimseyerek, dijitali merkeze alan bir kampanya geliştirildi.

Uygulama: Tüm Türkiye’ye seslenmek için her şehre özel banner’lar ve outdoor çalışmaları hazırlandı. İnsanlar ilçelerine özel mobil bannerlarıyla yakalanıldı. Hedeflenen lokasyonların dışında kalanlara ise isimlerine özel mobil bannerlarla ulaşıldı. Media first bir uygulamayla IP’lerine özel hedeflemeler yaparak her şehre özel Youtube Masthead hazırlandı ve tüm Türkiye’ye #biçaydaha denildi. Dijital kanallarda çayı en çok hangi şehrin sevdiği soruldu. Türkiye’nin en popüler 5 dizisine entegre olarak kampanya duyurusunu sevilen oyuncularla yapıldı ve şehirler Twitter’da yarıştırıldı. Şehirler, ilk 15’e girebilmek için 10 gün boyunca yarıştı. #biçaydaha ile en çok tweet atan 15 şehre gidip sokaklarda, AVM ve parklarda 2.602.850 bardak çayın tadı birlikte çıkarıldı! Ramazan ayının birleştirici etkisini çayla harmanlayıp “Bu ramazan sofralar da bir, gönüller de!” denildi, bicaydaha.com yayına alındı. Ramazan’a özel hazırlanan çay paketlerinden satın alanlar, paketlerdeki kodla siteye girip Türkiye’nin diledikleri noktasına çay gönderdiler. Sosyal medyada da insanlardan bulundukları şehirleri ve memleketlerini yazmaları istendi. Hem şehirlere çay gönderildi hem de katılanlar ödüllendirildi.

Sonuç: Trend listesinde 106 trend arasında 15. sıraya yükselen #biçaydaha, Türkiye’deki diğer trendler arasından sıyrılmayı başardı. Sosyal medyada büyük ses getiren kampanyada, içeriklerin %98’i kullanıcılar tarafından organik olarak üretildi. %50’lerde olan pozitif konuşulma oranı %95’e yükseldi. Kampanya sonucunda Lipton’un toplam pazar payı tam +100 bps artış gösterdi.
Ramazan kampanyası sonucunda, 2537 kişi Türkiye’nin dört bir yanındaki ailelerin sofrasını çayla şenlendirdi. Kampanya sayesinde 182.664 bardak çay yudumlandı. Kampanyanın en önemli sonuçlarından biri de “Bi’ Çay Daha” söyleminin hedef kitlesi tarafından çok sevilmiş olması ve organik olarak günlük diline girmiş olmasıydı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://vimeo.com/206372144