MENÜ

Biletini Kestik

Kategori : Online Reklam Filmleri ve Viral
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Viral
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Pronet Güvenlik Ve Alarm Sistemleri Ajans(lar) : 4129Grey

Pazarlama hedefi: Yaz boyunca kendinden bahsettirecek bir kampanya hazırlayarak güvenlik çözümleri sağlayıcısı Pronet’in başvuru kanallarına lead toplayarak yeni aboneler kazandırmak.

Kampanyanın amacı: Pronet’in sağladığı fayda hakkında farkındalık yaratmak ve marka bilinirliğini artırmak.  

Yaratıcı strateji: Yaz aylarında hırsızlık vakalarının artması iç görüsünden yola çıkılarak eğlenceli bir video hazırlandı. Videonun sonunda yer alan “Tatildeyken aklınız evde kalmasın, evinize Pronet baksın” sloganı kampanyanın asıl sloganı haline getirilerek Musibet - Biletini Kestik’in etrafına entegre bir kampanya örüldü.

Uygulama: Projeye özel hazırlanan Tumblr sayfası ve mevcut sosyal medya hesaplarından (Facebook, Twitter ve G+) kampanyaya dair eğlendirici ve bilgilendirici bir iletişim başlatıldı. Outdoor, radyo ve dergi mecralarını da yaratıcı şekilde kullanıldı. GQ dergisinde kampanyanın yüzü olan Bahattin isimli hırsızla moda çekimi yapıldı. Bahattin, çaldığı eşyalarla poz verdi ve bununla “Eşyalarınız sizin üzerinizde güzel” mesajı verildi. Ekonomist’te ise Bahattin, bu kez finans uzmanı gibi “Yaz döneminde hırsızlık piyasaları”nı değerlendirdi.

Sonuç: Video ilk ayında, farklı platformlarda toplamda 3 milyondan fazla kez izlendi. Facebook sayfasının etkileşim oranı %2.46’dan %72’ye çıktı. Pronet başvuru kanalının ziyaretçi trafiği %900 arttı. TV’ ve dijital medyada daha önce reklam vermeyen markanın bu proje için hedefi 2 milyon izlenme sayısıydı, videonun viral etkisiyle buna göre yapılan medya planın üzerinde başarı elde edildi. Satışa yönelik lead (görüşme) sayısında bir önceki seneye göre %14, yılın ilk yarısına göre ise %18 büyüme oldu. Videonun Musibet Çaldı projesiyle desteklendiği bu 5 aylık dönemde (Haziran-Kasım) toplamda 9,937 lead toplanırken, bunun 4,294’ü satışa dönüştü.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: www.youtube.com/watch?v=5aA2TOaXbJ4  grey.box.com/s/d3xsls7tw3rj6jqxjlpabjs8qfyy2ojy