MENÜ

Bosch Çevre Kulübü

Kategori : Oyunlar ve Oyun İçi Reklamlar
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Bosch Ajans(lar) : Netcom Medya

Pazarlama hedefi:   Doğa dostu teknolojilerinin yanı sıra, Bosch Çevre Kulübü ile çevre ve eğitim odaklı sosyal sorumluluk çalışmaları ile doğal kaynaklarımızı koruyan ve sürdürülebilir bir yaşamı destekleyen Bosch Ev Aletleri’nin çevre bilincine sahip nesiller yetiştirilmesine daha çok katkı sağlamak

Kampanyanın amacı:  Türkiye’nin en büyük sanal dünyası Sanalika içerisinde bulunan oyunculara oyunun ana kurgusundan uzaklaşmadan çevre duyarlılığı ile ilgili görevler sunarak onlara bu bilgileri eğlenceli bir şekilde aktarmak istedik. Bununla birlikte oyun içi marka entegrasyonu, sanal ürün deneyimletme ve sanal mağaza açma kurgularını da bu kapsamda oyunculara sunmak

Hedef kitle: 8 -13 yaş arası çocuklar

Yaratıcı strateji: Bosch Çevre Kulübü karakterlerinden Çevreci Duru, Kozmik Orçun ve Kültürlü Melis'in oyun kurgusuna paralel olarak karakter entegrasyonları gerçekleştirildi. Oyuncular Sanalika Cadde 2’de bulunan Çevreci Duru karakteri tarafından görevlendirildiler. Duru karakteri oyunculara hem görev ile ilgili detaylı bilgileri aktardı hem de oyuncuları Sanalika Belediye Binası’nda bulunan Orçun karakterine yönlendirdi. Oyuncular Orçun’dan sıcaktan korunması gereken fidanların hangi caddelerde olduğu bilgisini aldılar ve Orçun karakteri oyuncuları Botanika’da bulunan Melis karakterine yönlendirdi. Oyuncular Melis’in yanına giderek gerekli bitki karışımını aldılar ve sonrasında sırası ile 3 farklı caddeye giderek bu caddelerde bulunan tüm fidanlara bu özel bitki karışımını verdiler. Oyuncular daha sonra görevi teslim etmek için Cadde 2’de bulunan Duru karakterinin yanına gittiler ve bu şekilde görevi tamamlamış sayıldılar. Bu görevi ”Fidanları Koruma Görevi” olarak adlandırdık. Bu görev gibi “Klima Sularını Toplama Görevi”, “Geri Dönüşüm Görevi”, “Klimaları Sıcak Konuma Alma Görevi” ve “Enerji Tasarrufu Görevi” ile yayınlarımıza devam ettik.

Uygulama: Sanalika oyun moderasyon ekibinin oyun içi yönlendirmeleri ile her yeni görev için toplu görev yapma etkinlikleri düzenlendi. Her etkinlikte ortalama 3.000 oyuncu görevleri aşama aşama hep birlikte yaptı ve bu görevler sonunda düzenlenen BoschÇevre Kulübü Partileri’ne katıldılar. Sanalika’nın en çok sevilen sanal karakterlerinden Hydro Boy, Bosch Çevre Kulübü karakterlerinden Kozmik Orçun ile arkadaş olduğunu hem oyun içerisinden anlık ileti sistemi ile hem de kendi Facebook sayfasından açıkladı. Bu sayede markanın sanal karakteri olan Orçun’un oyunda sanal bir karakter ile arkadaşlıklarını açıklayarak oyuncuların Orçun karakterini daha çok benimsemesine katkı sağlandı. Bosch Çevre Kulübü karakterlerinden Kozmik Orçun Bilim, Kültürlü Melis Kültürel ve Çevreci Duru Çevresel haberleri anlık ileti sistemi ile oyun içerisinden paylaşarak oyunculara karakterlerinin ilgi alanlarını öğrettiler. Görevleri başarılı bir şekilde tamamlayan oyunculara oyun içi para birimi olan Sanil hediye edildi. Bununla birlikte oyun içi viral etkiyi arttırması için oyunculara Sanilin yanında dönemsel olarak Bosch Saç Kurutma MakinesiBosch Elektrik Süpürgesi ve Bosch Çevre Kulübü Pankartı hediye edildi. Oyuncular bu hediyeler ile Sanalika caddelerinde dolaşarak oyun içi viral etkiye katkı sağlamış oldular. Sanalika AVM içerisinde yer alan Elektronik&Beyaz Eşya bölümü 1 hafta boyunca Bosch markası için yeniden tasarlandıve Bosch mağazası olarak hizmet verdi.    

Sonuç: Bosch Çevre Kulübü karakterleri ile etkileşime girerek1.300.000 defa görev kabul edildi. 826.408 defa görevin tüm aşamaları başarılı bir şekilde geçilerek görev tamamlandı. Her görev ortalama 13 dakika sürdü ve oyuncular 10.743.304dakika boyunca Bosch markası, Bosch ürünleri ve BoschÇevre Kulübü karakterleri ile etkileşim içerine girerek görevlerini tamamladılar. Oyuncular tarafından YouTuba’a “Bosch Çevre Kulübü görevi nasıl yapılır?” konu başlığı ile yüzerce video eklendi ve tüm bu videolar 100.000’ den fazla izlendi. Bosch Çevre Kulübü karakterlerinin Facebook Sayfalarının beğeni sayıları ortalama %791 arttı. Bosch Çevre Kulübü’nün üye sayısı %68 artış gösterdi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=nB8qvwA0pu0&feature=youtu.be