MENÜ

C-HR Her Görüşte Aşk - Programatik Rich Medya

Kategori : Yaratıcı Reklam Optimizasyonu
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Toyota Ajans(lar) : Digitouch

Pazarlama hedefi: Toyota'nın “Her görüşte aşk” mottosuyla lansmanını yaptığı yeni modeli olan C-HR’ı en doğru kitle ile buluşturarak bilinirliğini arttırmak ve araç hakkında bilgilendirme yaparak müşteriyi bayiye yönlendirecek test sürüşü form adedini en yüksek seviyeye çıkarmak.

Kampanyanın amacı: *Etkin medya deneyimi yaratmak ve kişiye özel kampanyalar üretebilmek için “Rich Media Reklamları”nın sağladığı etkileşim gücünü “Programatik” satın almanın sunduğu hedefleme olanaklarıyla birleştirerek kampanya performansını maksimize etmek ve form doldurma maliyetlerini düşürmek *Bütçe dahilinde optimum erişim maliyetleri ile ulaşılan kişi sayısını maksimize etmek. *Veri İşleme Altyapısı (DMP) kullanarak kullanıcıları aksiyonlarına göre segmentlemek ve yapılan iletişimi kişiselleştirmek.

Hedef kitle: 25-40 Yaş arası, A/B Ses Grubu, dijital içerik tüketen, spor ile ilgilenen, yeni trendleri takip eden, inovasyon meraklısı, beyaz yaka erkekler

Yaratıcı strateji: Rich Medya, lansman dönemlerinde bilinirliği artırmak için kullanılan etkin formatlar arasında yer alıyor, ancak hem erişimi artıracak şekilde ölçeklendirilememesi hem de direk bir performans aracı olmaması kampanya KPI'larına ulaşmak için engeldi. Amaç aracın bilinirliğini artırırken performans yaratacak şekilde bir form hacmi yakalamak olduğu için medya stratejisini programatik ile daha hedefli ve ölçeklendirilebilir hale getirmeye odaklanıldı. Daha kişisel bir kreatif kurgu üretebilmek ve kampanya etkileşimini maksimize etmek adına kullanıcıların ilgilerini belirleyecek etkileşim noktaları ürettildi ve ilgi döngüsü içerisinde kişiye en doğru mesajı vermek için onlarca senaryo ürettildi.

Uygulama: Sadece galeri inceleyen kullanıcılara, araç hakkında daha fazla bilgi verebilmek için aracın iç aksamını incelemeye davet edildi. Galeri ve 360° görüntüleme yapanlara, kendi istedikleri özelliklere sahip C-HR modelini oluşturmaları için sitedeki araç yapılandırma sayfasına yönlendirildi. Kullanıcı formu doldurmadan terk ettiği anda yeniden ilgisini çekerek form sürecine dahil etmek için dinamik mesajlar ve görsellerle yeniden hedefleme yapıldı. Form alanlarının ve istenilen bilgilerin daha az olduğu bir landing page tasarlanarak sunulan kolaylıkla kullanıcı kazanıldı. Remarketing görsellerini ve mesajların dinamikliğini belirleyen bir başka faktör de kullanıcının richmedia çalışması üzerinde gösterdiği ilgi süresiydi. Galeri içerisinde farklı renklerde C-HR araçların olduğu resmi daha uzun süre inceleyen kişilere retargeting banner ile C-HR'ın tüm renklerini görebileceği sayfaya davet edildi. Rich media ile iletişime geçen ancak aksiyon almayan kullanıcılara ise kampanya banner’ları ile yeniden dokunmaya çalışıldı. Veri Analizi ve Look alike modelleme sayesinde, form dolduranlarla benzer özelliklere sahip kişileri tespit ederek aynı kurgu çerçevesinde reklam gösterildi.

Sonuç:
*Verilen brief doğrultusunda toplam pazarda ulaşılabilir olan hedef kitlenin hacmi 7.5 milyondu. (25 – 40 yaş arası, A B ses grubu, erkekler). Programatik satın almanın data kullanım avantajlarından faydalanarak 1.5 Milyon tekil hedefli kişiye ulaşıldı, ve efektif reach'i hedeflenen rakama göre %50 oranında arttırıldı.
*Gösterim yapılan kullanıcıların 53.44%’i Rich Media ile etkileşime geçti (Etkileşim=Creative’in expand etmesi)
*Form maliyetlerini kampanyanın başındaki maliyetlere göre 46% optimize edildi.
*Veri Analizi ve Look alike modelleme uygulanarak bu çalışma ile %30 oranında incremental form başvurusu üretebildi.
*Sadece yapılan bu reklam kampanyası üzerinden form dolduran kullanıcıların 4’ü C-HR satın aldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: https://vimeo.com/208666392

Link 2: http://showroom.adform.com/media/preview/creative_example/586514f5167ea0bd270fdba7/index.html

Link 3: http://digitouch.com.tr/awards/toyota-chr-programmatic-rich-media/