MENÜ

Çiz Bakalım

Kategori : Mobil Rich Media Display Reklamları
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Mobil Kampanyalar
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Samsung Türkiye Ajans(lar) : Mobilike Smg Turkey

Pazarlama hedefi: Samsung Galaxy Note 5’in bilinilirliğini artırmak ve yeni nesil S Pen’i ön plana çıkarmak

Kampanyanın amacı:  Yeni nesil S Pen’i ile Samsung Galaxy Note 5’in “yaratıcı” kimliğini ön plana çıkarıp ürünün bilinirliğini artırmak

Hedef kitle: SES AB, 18-45 yaş arası kadın&erkek, teknoloji sever, haz tutkunu, yaratıcılıkla beslenen kişiler

Yaratıcı strateji: Acunn ve Milliyet IOS/Android mobil app’leri üzerinde, kampanyanın “Yaratıcılık Bir Kalemle Başlar” mottosuna paralel olarak native banner alanlarında interaktif bir mobil oyun kurgusu hazırlandı. Facebook ile oyuna bağlanan kullanıcılardan; diğer kullanıcıların çizimlerini tahmin etmeleri, ardından kendi çizimlerini yapmaları ve “Galaxy Note 5’e neden sen sahip olmalısın?” sorusuna yaratıcı bir cevap vermeleri istendi. Moderasyondan geçen çizimler; başka kullanıcılar tarafından ne kadar çok doğru tahmin edilirse, çizimin sahibi o kadar çok puan elde etti ve yarışmanın sonunda en çok puana ulaşanlar arasında en yaratıcı cevabı veren bir kullanıcı bir adet Note 5 kazandı.

Uygulama: Kurgunun ilk aşamasında default görseller kullanıldı; kullanıcılardan gelen çizimler moderasyon sürecinden geçtikten sonra yayına alındı ve daha sonra kampanya bunlar üzerinden devam etti. Onaylı çizimler başka kullanıcılara, bunların ne olduklarını tahmin etmeleri amacıyla gösterildi; çizimler bir başka kullanıcı tarafından ne kadar doğru tahmin edildiyse o kadar daha fazla puan aldı. Tahmin aşamasından sonra kullanıcılardan, isimleri verilen objeleri çizmeleri istendi. Çizimlerini tamamlayan kullanıcılara “Galaxy Note 5 ile daha iyi bir çizim yapabilirdin” gibi kampanya mesajı verildi. Ardından “Galaxy Note 5’e neden sen sahip olmalısın?” sorusuna yaratıcı bir cevap vermeleri istendi. Kullanıcıların puan durumlarını takip edebilmeleri için uygulama içerisinde “Galaxy Note 5” adında özel bir kategori açıldı. Facebook bağlantısı ile uygulamaya katılan kullanıcılar puan durumlarını buradan takip ettiler.

Sonuç: Mobil native banner alanında oluşturulan oyun kurgusu ile 1.607.400 tekil kişiye ulaşılarak 1000’den fazla onaylı çizim elde edildi.

1 aylık kampanyanın sonunda 1.5 milyondan fazla tekil kişiye banner gösterimi yapıldı. 100.000'in üzerinde kullanıcı banner ile etkileşime geçti. Toplamda 1000'in üzerinde onaylı çizim oylanması için 7 milyon kez diğer kullanıcılara gösterildi ve etkileşim katlanarak arttı.

Ortalamanın 1.3 katı başarılı bir performans elde edildi (ort 1,50 % CTR).

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://vimeo.com/151625824