Data Management Platform (DMP) markaların, ajansların veya yayıncıların internet tabanlı kaynaklardan veri toplamasına, depolamasına, düzenlemesine ve kullanıcı davranışlarını raporlamasına yarayan, bu verilerin dijital pazarlama faaliyetlerinde kullanımını sağlayan bir araçtır.

DMP, veriye dayalı pazarlamanın omurgasını oluşturur. Çevrimiçi, çevrimdışı ve/veya mobil dahil olmak üzere herhangi bir kaynaktan birinci ve üçüncü taraf kitle verilerini toplamak, organize etmek ve etkinleştirmek için birleştirici bir platform olarak hizmet eder. Kısaca DMP, verinin toplandığı ve koordine edilebildiği bir ambar olarak nitelendirilebilir.

Toplanılan veri, DMP içerisindeki kurallama modülleri sayesinde kombine edilebilir. Buna ek olarak, DMP’ler tarafından sağlanan “lookalike” (benzer özelliklere sahip kullanıcıları bulma), “cross-device” (aynı kullanıcıya ait farklı cihazların saptanması) gibi özellikler sayesinde, segmentler içerisindeki benzer kullanıcıları bulunarak, oluşturulan kullanıcı gruplarının genişletilmesi sağlanabilir.