MENÜ

Doritos Akademi Viralleri

Kategori : Viral
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Frito Lay Ajans(lar) : Medina Turgul Ddb Tribal Worldwide İstanbul

Pazarlama hedefi: Türkiye’de toplam atıştırmalık pazarının en büyük markası Doritos, pazarı büyütmek, marka imajını güçlendirmek üzere yeni lezzette ve formda bir cips çıkarttı.

Kampanya amacı: Fritos’un bilinen mısır cipslerinden farklı olduğunu anlatarak merak uyandırmak amaçlandı.

Hedef kitle: 18-24 yaş arası gençleri hedefledik.

Yaratıcı strateji: Her zaman gençlerin yanında, eğlencenin içinde yer alan Doritos’un gençlere rutinden kurtulmak için önerdiği “Hayata Baharat Kat” felsefesi Doritos Akademi kampanyasındaki çıkış noktası oldu. Alışılmışın dışındaki cipse, alışılmışın dışında bir akademi yaratıldı. Sosyal medya, paylaşım değeri olan fikrimizi yaymak için en uygun platform olduğundan “Hayata Baharat Kat” marka fikri buraya taşındı. Sosyal platformları ana mecra olarak konumlandırırken gençleri içerik paylaşımına teşvik edecek doğal bir ortam yaratıldı. Onların hayatlarındaki 2 önemli nokta birleştirildi: Her zaman aktif olarak var oldukları sosyal medya ve iyisiyle kötüsüyle hayatlarında yer alan okul ortamı. Böylelikle Doritos Akademi fikri ortaya çıktı.

Uygulama: Doritos Akademi’deki tüm hocaların dersleri viral videolar şeklinde yer almaktadır. Tüm derslerde işlenen konular, Doritos Akademi öğrencilerinin gerçek hayatta çok işine yarayacak olan konular üstünedir. Akademik kadroda yer alan hocalar: Rektör Huysuz Virjin, kendisi çeşitli ders konularını ele almaktadır, bunlardan bazıları: Beden Eğitimi, Halkla İlişkiler ve Tiyatro gibi. Huysuz Virjin Beden Eğitimi dersinde “Beden Dili” konusunu işlerken, Tiyatro dersinde “Uygulamalı Tiyatro” konusunu işlemiştir. Halkla İlişkiler dersinde işlediği konu ise “Karşı Cinsle İlişkiler”’dir. Prof. Dr. Haydar Ling, Akademide İngilizce dersi vermektedir. Haydar Ling’in “İngilizce’de Tavır” dersi Akademinin en çok izlenen dersi olmuştur. Haydar Ling Sözlüğü virali de Akademinin ilk basılı ürünü olarak oldukça ses getirmiştir. Araştırma Görevlisi Burcu Koç, Astroloji dersi vermektedir. Burcu Koç ilk dersinde yepyeni bir burcu tanıtmıştır, “Öküzler Burcu”. Prof. Dr. Ali Cengiz, Siyaset Bilimi dersi vermektedir. İlk dersinde Prof. Dr. Ali Cengiz sorunsuz bir ilişki isteyen tüm Doritos Akademi’lilerin alması gereken bir ders konusu olan “Politik İlüzyon” konusunu işlemektedir. Dr. Tanju Tanjant, Matematik dersi vermektedir. Tanju Tanjant bu dersinde yepyeni bir şekil olan “Fritosgen” konusunu işlemektedir. Doç. Dr. Soysal Medya, Hayat Bilgisi dersi vermektedir. Soysal Medya, bu ilk derste öğrencileri sanal ortamdaki tehlikelere karşı uyarmaktadır. Süleyman Sülogan, Reklamcılık dersi vermektedir. Müfredata sonradan eklenen reklamcılık dersinde Süleyman Sülogan bir reklam filminde neler olması gerektiğine dair ders vermektedir. Prof. Dr. Mustafa Şarz, İletişim dersi vermektedir. Mustafa Şarz’ın görselinin görülmediği bu uygulamalı derste Prof. Dr. Mustafa Şarz, eski sevgiliyle mesajlaşma tekniklerini anlatmaktadır. Bu virallerin hepsi, öncelikle Facebook, Twitter ve Youtube olmak üzere ana sosyal medya kanallarımızda yer almaktadır. User channel’larından da bu virallere erişim mümkündür.

Sonuç: Toplam 16 adet viralin yer aldığı kampanyanın, 1 Ekim 2011-15 Ocak 2012 dönemi arasındaki sonuçları:

 - Ders videoları 3 ayda toplam 2 milyon kez izlendi.

 - 3,56% averaj CTR elde edildi.

- İzlesene.com toplam izlenme: 387.515

– Dailymotion.com toplam izlenme: 369.248

 - Vidivodo.com toplam izlenme: 266.923

 - Youtube.com toplam izlenme: 106.572

Üç aylık lansman sonrasında kampanya genelinde elde edilen sonuçların satışlara etkisi ise şöyle oldu:

- Fritos 3 ay sonunda Kasım itibariyle TC (Mısır Cipsi segmenti) içinde 16% ciro pazar payına ulaştı.

- Fritos lansmanı ile toplam Doritos ciro pazar payı Ağustos 2011'den Kasım 2011'e 3% arttı.

- İlk 3 ayda hedeflenen tonajın %70 üstüne çıkıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.dailymotion.com/hub/x2fr_DoritosAkademi

http://www.izlesene.com/kanal/doritosakademi

http://www.vidivodo.com/kanal/45336/doritos

http://www.youtube.com/user/DoritosAkademi

http://vimeo.com/doritosakademi