MENÜ

Ford Mustang - En Büyük Rekor

Kategori : Online Reklam Filmleri ve Viral
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Ford Otosan Ajans(lar) : Batesmotelpro TTBOOM

Pazarlama hedefi: “Babalar Günü’nde babalara maddi değeri olan hediyeler yerine manevi değere sahip hediyeler verebileceği vurgulanmak istendi. Çünkü babalarımıza hediye almak istediğimizde akla genellikle klişe hediyeler geliyor. Bu nedenle “Babalar Günü’nde babanıza onu gururlandıracak bir şey hediye edin.” mesajı iletilmek istendi ve Serdar Bostancı’yı (Türkiye Ralli Şampiyonu) ve oğlu Murat Bostancı’yı (Avrupa Ralli Kupası Şampiyonu) efsane araç Ford Mustang ile bir araya getirildi.

Kampanyanın amacı: 3 şampiyonu videoda bir araya getirerek izleyicilere “Babalar Günü’nde babanıza onu gururlandıracak bir şey hediye edin.” mesajını iletirken her zaman oğlu Murat Bostancı’nın başarılarını kendisine verilmiş en güzel hediye olarak belirten Türkiye Ralli Şampiyonu Serdar Bostancı ve oğlunun hikayesinden yola çıkılarak anlatılmak istendi.

Hedef kitle: Babalar Günü’nde birçoğumuz babalarımıza gömlek, saat, pijama vb. klişe hediyeler alıyoruz. Bu nedenle babalarına anlamlı bir hediye sunmak isteyen tüm çocukları birincil hedef kitle olarak belirlendi. Diğer hedef kitlesi ise çocuklarından maddi bir beklentisi olmayan tüm babalardı.

Yaratıcı strateji: Videonun yayılmasında önceliği video izlenmenin en güçlü olduğu kanallar olan Facebook ve Youtube'a verildi. Kendi sosyal medya kanallarının yanında, hedef kitlesi uyan ve Facebook'ta en yükse etki sahiplerinden 8 internet fenomeni ile çalışarak, mesajı daha geniş kitlelere duyuruldu ve beklenen geri dönüş alındı.

Uygulama: Çalışılacak sosyal medya fenomenlerini belirlerken, hedef kitlesine uygunlukları için demografik verileri analiz edildi ve etkileşimi en yüksek olan fenomenler tercih edildi. Fenomenler etkileşimde ve video izlenmede en güçlü oldukları mecra olan Facebook'ta kullanıldı. Amaç videoyu izlenmeyi mümkün olduğunca arttırarak mesajı daha geniş kitleye yaymak ve kullanıcıların etkileşime girmelerini sağlamaktı. Böylece gelen yorumları analiz ederek, mesajın ne kadar geçtiğini öğrenebilirdik. Beklenildiği gibi videoya toplam 3.608 yorum geldi ve neredeyse tamamı pozitifti.

Sonuç: Ölçülebilir Hedef: İnternet filmi toplamda 22.907.967 kişiye erişti. İlk günün sonunda 1.825.000, toplamda 6.420.768 kişi videoyu izledi. Hedef olan 5.000.000 izlenmeyi mevcut bütçe ile geçildi. İzleyen kullanıcılardan alınan geri dönüşün neredeyse tamamı pozitifti. Toplamda 140.254 kişi videoyu beğendi. 28.487 kişi videoyu kendi sayfalarında paylaştı. Toplam alınan yorum sayısı 3.608’di. Web’de 71 farklı haber kanalında paylaşıldı.
Algısal Hedef: İnternet filmi ile vermek istenilen mesajın kullanıcılara ulaştığını gelen yorumlardan anlaşıldı. Gelen toplam 3.608 yorumun neredeyse tamamı pozitifti ve verilen mesaj kitlemizce takdir ile karşılandı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1:https://youtu.be/PooaOaDyCNo

Link 2:https://www.youtube.com/watch?v=tSjl5Fip0aU