MENÜ

İlk 100 Duster'lı

Kategori : Dijitalden Mağazaya
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Renault Ajans(lar) : Alafortanfoni Wavemaker Türkiye

Pazarlama Hedefi: 15 günde 100 Yeni Duster’ın ön satışının tamamlanması hedeflendi.

Kampanyanın Amacı: Daha önce hayatında hiç internetten otomobil almamış, yaş ortalaması 48,7 olan hedef kitleyi ön satışla internetten Yeni Duster almaya ikna etmek.

Hedef Kitle:  Hali hazırda Duster sahibi olan ve yeni gelecek otomobili sabırsızlıkla / heyecanla bekleyenler ile; kendini Duster felsefesine ait hissedip, bir Duster sahibi olma hayali kuranlar.

Yaratıcı Strateji:  Duster’ın Türkiye’ye gelmesi 2018’in mart ayını bulacaktı. Bu gecikme yılın ilk iki ayında eski/yeni Duster satılamayacağı anlamına geliyordu. Bu etkiyi hafifletmek için, marka Türkiye’ye gelecek ilk 100 aracı, kuracağı e-ticaret sitesinde ön satışa çıkarmaya karar verdi. Ancak daha önce kimsenin gerçeğini görmediği/dokunmadığı bir aracı internet üzerinden satmak oldukça zordu. Bu görevin üstesinden gelmek üzere, Facebook’taki kapalı Duster gruplarına üye olarak hedef kitleyi ikna etmenin yolları arandı.  Elde edilen içgörülerden hareketle, Türkiye’deki ilk 100 Yeni Duster’ı alacak kişiler ayrıcalıklı bir komünite olarak konumlandırılarak onları özel hissettirecek bir deneyim kurgulandı.

Uygulama: Sadece dijital mecralar üzerinden hayata geçirilen stratejiyle; ‘içerik’ ve ‘reklam’ desteği odaklı olarak ilerlendi. İçerik ayağında hem ürünü hem ürün özelliklerini anlatacak hem de Dacia fanlarını harekete geçirecek paylaşımlarda bulunuldu. Bu içeriklerin iş sonuçlarına dönüşümünde ise veri etkin bir biçimde kullanıldı. Kampanya özelinde yapılan veri segmentasyonu ile, potansiyeli en yüksek 3 grup belirlendi ve sosyal medya reklamları bu 3 grup özelinde düzenlendi. Diğer mecralardaki stratejide; erkek hedef kitlede yüksek erişim sağlayan YouTube ve Hürriyet masthead kullanımları hem etki hem de sağladıkları yüksek erişimle ‘tanıştırıcı’; Sahibinden ve veri odaklı olarak ilerlenen programatik stratejisi ‘etkileyici’; search yayınları ise ana dönüştürücü mecra olarak konumlandırıldı. Bu mecraların dağılımı ise kampanyanın ‘Yeni Araç’ iletişimi olduğunu göz önünde bulundurularak, %67 ‘tanıştırıcı’, %14 ‘etkileyici’ ve 19% ‘ana dönüştürücü’ mecralar olacak şekilde yapıldı.

Sonuç: Sadece dijital mecralar üzerinden hayata geçirilen stratejide; ‘içerik’ ve reklam’ desteği odaklı olarak ilerlendi. İçerik ayağında hem ürünü hem ürün özelliklerini anlatacak hem de Dacia fanlarını harekete geçirecek paylaşımlarda bulunuldu. Bu içeriklerin iş sonuçlarına dönüşümünde ise data etkin bir biçimde kullanıldı. 14 günde e-ticaret sitesi üzerinden 100 değil, tam 121 Duster’ın ön satışını tamamladık. Kampanyanın daha başında, araçların tükenmesiyle birlikte gelen yoğun talep üzerine, siteye yeni araçlar eklendi. Kampanya süresi bitene kadar eklenen bu araçlardan 21 tanesi satıldı ve toplamda 121 araca ulaşıldı. Kampanya süresince reklamlar 439.000 defa tıklandı ve e-ticaret sitesi 184.569 kez ziyaret edildi (Kaynak: Google Analytics ve Doubleclick Campaign Manager).

Facebook ve Instagram üzerinden paylaşılan içerikler toplam 10.656 kez beğenildi, 1172 yorum aldı ve 678 defa paylaşıldı. Bu yapılan paylaşımlar sayesinde 344.228 kişiye organik olarak erişildi. (Facebook Analytics)

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:  https://www.youtube.com/watch?v=IMeHbHEgCB4&feature=youtu.be