MENÜ

İstanbul Pink & Black Night

Kategori : Lansman Çalışmaları
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Sosyal Pazarlama, Viral, WOMM
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Unilever Ajans(lar) : Colors Yaratıcı Proje Yönetimi

Pazarlama Hedefi: Her yıl yeni lezzetler ile karşımıza çıkan Magnum’un bu seneki lezzetleri önceki senelerden ayrışmalı, heyecan yaratmalı ve hakkında konuşulacak “büyük bir haber”e dönüşebilmeliydi.

Kampanyanın amacı:   Farklı markalar aynı hedef kitleye sürekli iletişim yapıyorlar. Bu pazardaki diğer markalardan ayrışmak ve kampanyayı dikkat çekici bir hale getirmek amaçlandı.

Hedef kitle:  Genç yetişkinler, tüm dondurma severler, haz tutkunları İstanbullular ve tüm Türkiye

Yaratıcı strateji: Magnum Pink&Black Night'ın stratejisi #istanbulpinkmiblackmi? etiketiyle24 saat boyunca Twitter'da tüm Magnum severlerin katılacağı interaktif bir oylama yapmak, bu oylama sonucunda İstanbul'daki sembol tarihi binaların pembe ya da siyah olması için karar aldırmak, sembol binaların aynı anda renk değiştirerek pembeye boyanması ve bu outdoor uygulamasının eş zamanlı devreye giren destek mecralarla milyonlarca kişiye duyurulmasının sağlanması.

Uygulama: İnsanlar bu teklife kayıtsız kalmadı ve Twitter’da 24 saat süren oylama sonucunda İstanbul’un en önemli sembolleri olarak kabul edilen Kız Kulesi, Boğaziçi Köprüsü, Haydarpaşa Garı, Galata Kulesi, Beylerbeyi Sarayı, Kabataş Lisesi, Sait Halim Paşa Yalısı Magnum severlerin %67 oyu ile 22 Mayıs gecesi pembe renge dönüştü. İstanbullular aynı gece Magnum’un enerjisi ile İstanbul’un pespembe olduğu benzersiz bir ana tanıklık ettiler. Tüm Türkiye’ye de bu anı CNN Türk ekranlarından canlı yayında izleme şansı sunuldu..

Twitter üzerinden yapılan oylama ile İstanbullulara yaşadığı şehrin rengini seçme şansı sunuldu.

Sonuç: İlk defa Magnum’un gerçekleştirdiği bu benzersiz aktivite sadece katılanların veya İstanbuluların ilgisini çekmekle kalmadı, Tüm Türkiye’de yankı uyandırdı. Magnum’un pembe ışıkları ile İstanbul’un büründüğü benzersiz görüntü televizyonda toplamda 5 saat 43 boyunca haber olarak yayınlandı. Basında 70, dijital mecralarda ise 139  farklı haber Magnum’un İstanbul’a yaşattığı heyecandan bahsetti. Dijitalde 35 Milyon gösterim ve Twitter canlı yayınında 100.000 canlı izlenme sağlandı. Sosyal medyada yer alan marka ile ilgili konuşmalarda %970’lik bir artış sağlandı.
Toplamda 25 milyon’dan fazla kişiye ulaşıldı ve toplam 1.2 milyon dolarlık PR değeri elde edildi.