MENÜ

Kırmızı Işık

Kategori : Video Reklamlar
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Citroen Ajans(lar) : Havas İstanbul

Pazarlama Hedefi: Hedef kitleye aracın yeni özelliklerini anlatabilmek, araca olan talebi ve konuşulurluğu artırabilmek.

Reklamın Hedefleri: Hedef kitlede viral etki yaratarak yüksek paylaşım ve izlenme oranı sağlamak.

Hedef Kitle: Kişisel yaşamında keyifle kullandığı aracın ticari ihtiyaçlarına da yanıt vermesini isteyen orta ve küçük ölçekli kobiler.

Yaratıcı Strateji ve Medya Stratejisi: Citroen’in ticari segmentteki araçlarından Yeni Citroen Berlingo her biri ayrı öneme sahip onlarca yeni özelliğiyle geldi. Lansman için dijital mecraları kullanmak, hedef kitlenin özdeşleşebileceği bir içerikle viral etki yaratmak gerekiyordu. Trafikte vakit geçiren tüm sürücülerin tanıdığı yerel bir iç görü olan ”kırmızı ışıkta gelen korna sesi” ile yola çıkıldı. Hemen tüm sürücülerin tepkisini çeken bu davranışı alt edecek bir trafik kahramanı yaratıldı. Bu kahramanın sağduyulu sürücülerin sesi olması için insanların “aynen” diyerek paylaşacağı bir video hazırlandı. Kahraman Yeni Citroen Berlingo kullandı ve derdini anlatırken aracından bolca bahsetti. Kırmızı ışıkta korna çalan birine kısa bir yanıt vermek kimseyi tatmin etmezdi. “Konuşarak bezdirme” konusunda uzman olan Kamusal Mizah isimli YouTube kanalında da yayın yapan Özgür Turhan’ın başrol olduğu, 11 özelliğin esprili dille aktarıldığı 4 dakika 37 saniyelik bir film yapıldı. Kritik kararlardan biri filmi bölerek yayınlamak veya tamamını yayınlamaktı. Bir reklam gözüyle bakmayıp video içerik izleme alışkanlıklarına uyumlu olacak şekilde tamamı yayınlandı.

Uygulama: 4 dakika 37 saniyelik filmin reklam gözüyle bakılmayıp video içerik izleme alışkanlıklarına uyumlu olacak şekilde tamamı yayınladı. Video izlenmelerini artırmak reklamlama ve story yönlendirmeleri kullanıldı.

Link:https://youtu.be/JWP9RuBKtuM