MENÜ

Mercedes-Benz Sprinter "yollaradestan.com"

Kategori : Doğrudan Pazarlama
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Mercedes-Benz Ajans(lar) : Proximity İstanbul Vivaki Creative

Pazarlama hedefi: Segmentinin premium aracı olan Sprinter’ın farkındalığını daha da yukarıya taşıyarak yeni araç satışı gerçekleştirmek ve diğer marka araç sahiplerini etkileyerek dijital platformlardan lead toplamak ve araç satışı gerçekleştirmek. 

Kampanyanın amacı: Sprinter’in 20’nci yılında, şoförlerin düzenli ziyaret edeceği bir platform inşa etmeyi amaçladı. Hedef kitleyle etkileşimde olmak istendi. Sprinter şoförlerinin gün içerisinde boş vakitleri olduğunu ve mobil cihazlarla geçirdiklerini biliyorduk. Facebook’un lead ads performans aracıyla kullanıcılardan toplanan lead’leri ve Google’da anahtar kelimelerle karşısına çıkılan kullanıcının bilgilerini CRM sistemiyle paylaşıldı. Farkındalık yaratıp; bilgi sahibi olmaları sağlandı.

Hedef kitle: Kampanya 25 yaş üzeri erkek; A, B, C1 servis şoförlerini hedefleyecek şekilde kurgulandı. Kullanılan tüm mecralardan bu hedef kitleye erişmeyi, hedef kitleden lead toplamayı ve araç satışı gerçekleştirmeyi hedeflendi. 

Yaratıcı strateji: 20. yıl kreatiflerine paralel online platformlar için materyaller hazırlandı. 
Kullanıcıların dijital davranışlarına uygun olacak şekilde yollaradestan.com’da 8 adet modül tasarlandı ve yayına alındı.
Facebook tarafında stratejiye paralel olarak kullanıcıların dikkatlerini çekecek; yaratıcı postlar, 360 derece araç görüntüleri, canvas ve hareketli görseller tasarlanıp ve yayınlandı.
Yine aynı şekilde Facebook üzerinde Lead ads performans ürünü ile hedef kitlesinden lead toplandı.
Sahibinden.com üzerinde kampanya kreatiflerine uygun hareketli bannerlar ve kolay doldurulabilen widget formlar tasarlandı.

Uygulama: Facebook’un 360 derece, canvas özelliklerini kullanarak hedef kitlesinin dikkatini çekmeyi başardık. Aynı zamanda hareketli görseller ve videolar ile iletişimiyi destekleyerek farkındalık yaratıldı. 

Custom audience, look-a-like, interest ve rakip sayfa fanlarından audiencelar oluşturarak hedefleme stratejisinde kullanıldı ve leadads ürünüyle lead toplandı. Postlarda etkileşime geçen kullanıcıları da hedefleyerek lead sürecine dahil edildi.

Websitesini, fiyat listesini ve Yollaradestan.com’u ziyaret eden ancak formu doldurmayan kullanıcılara retargeting ile ulaşarak lead elde edildi. 

Sahibinden.com ve yollaradestan.com’da sadece ad-soyad ve telefon numarası alınan widget formlarla potansiyel müşterilerden lead toplandı. 

Sonuç: 30 Mart’ta canlıya alınan Yollaradestan.com 100.000’in üzerinde tekil ziyaretçi ve 300.000 sayfa görüntülenmesine ulaştı. Tekrar ziyaret edilme oranının %45 olması ise sürdürülebilir bir “dijital platform” kurulduğunun göstergesidir. Yollaradestan.com üzerinden toplanan 5.500 adet lead sonucunda 30 adet Sprinter satışı gerçekleştirildi. Facebook’taki kampanyalarda 22.000 adet lead toplayarak 96 adet Sprinter satıldı. Google search aktivitelerinde 2.300 adet lead toplanarak ve 24 adet araç satışı gerçekleştirildi. 

Yollaradestan.com, Facebook, Google ve Sahibinden.com (display) kanallarını kullanarak Sprinter’ın 20. Yılı kampanyası gerçekleştirilerek ve bu 3 dijital kanaldan toplam 30.000 adet lead formu toplayarak 150 adet Sprinter minibüs satıldı. Yaklaşık 21 Milyon TL ciro elde ederek dijital pazarlama stratejisiyle etkili bir ticari sonuca ulaşıldı. Bu 3 kanaldan toplanan leadlerin birim maliyeti 26 TL, yapılan satışların birim maliyeti 3.000 TL olarak ölçülmüştür. 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: http://yollaradestan.com/