Sıkça Sorulan Sorular

 • ODR ikonu nedir?

  ODR ikonu, tüketici nezdinde şeffaflığı, tüketicinin online davranışsal reklam üzerindeki seçim ve kontrol hakkını simgeleyen bir ikondur. İnteraktif ODR ikonu, üçüncü partiler tarafından online davranışsal reklam için veri toplandığı durumlarda, online reklamların içinde veya çevresinde kullanılır. Benzer şekilde web siteleri de davranışsal reklamlar için veri topladığı takdirde, ODR ikonunu kullanır. İkon ilgili kuruluşun kullanıcının kontrol hakkına ve öz-denetim ilkelerine saygı duyduğunu, ilkelere uyduğunu gösteren bir semboldür. ODR ikonu tüketici ve pazarlama yöneticisinin ODR’ye olan güvenini, Kullanıcı Tercih Platformu (www.seninsecimin.org / www.youronlinechoices.eu) üzerinden, tüketicinin anlayabileceği bir dille hazırlanmış bilgilerle ilişkilendirerek arttırır. ODR ikonu EDAA’nın seçmiş olduğu sertifikasyon kuruluşlarının, ilkelere uyan firmalara verdiği Güven Mühürü (Trust Seal) ile karıştırılmamalıdır. Güven Mühürü ile ilgili ayrıntılı bilgi için SSS 20. soruya bakınız.

 • Kullanıcı Tercih Platformu ( www.seninsecimin.org / www.youronlinechoices.eu ) nedir?

  ODR ikonu her zaman Kullanıcı Tercih Platformu ( www.seninsecimin.org / www.youronlinechoices.eu ) ile bağlantılı olmalıdır. Bu platform, tüketiciye online davranışsal reklamları kontrol edebileceği ve kolayca kullanabileceği bir mekanizma sunar. EDAA tarafından kurulmuş olan platform www.senintercihin.org (www.youronlinechoices.eu) sitesinde yer alır. 31 ülkeye özel versiyonu ve 26 farklı diliyle bu site, tüketicilerin her türlü bilgiye bir seferde ulaşabileceği şekilde tasarlanmıştır. Site ODR ve online reklamcılık hakkında bilgi verir, kullanıcının tercih yapmasına, kontrol etmesine ve Reklam Öz-Denetim Kurulu’na (RÖK) şikayette bulunmasına ya da görüş bildirmesine imkan verir. İsteyen şirketler kendilerine özel bir iptal mekanizması da kurabilir. Ancak bu tür uygulamalar Kullanıcı Tercih Platformu’ndaki sistemi tamamlayacak ilave mekanizmalar olmalıdır.

 • Kimler ODR ikonu kullanmalıdır?

  ODR verisini, reklam amaçlı kullanan tüm şirketler ODR ikonu lisansını almalıdır. Üçüncü partiler: Örneğin, reklam ağları, teknoloji platformları, veri toplayıcılar, talep tarafı platformları (DSP) ve satış tarafı platformları (SSP). Yeniden hedefleme de üçüncü parti işlemi olarak ODR kapsamında yer almaktadır. Websitesi Operatörleri (gönüllü): Birden fazla sitenin sahibi e yayıncılar ve reklamverenler ÖNEMLİ NOT: Sisteme entegre olan ya da kendi mekanizmasını geliştiren şirketlerin ikon için EDAA’dan lisans almaları zorunludur.

 • Ben bir reklamverenim. Herhangi bir reklam sunucusunun ya da ajansının ODR ikonunu bana ücretsiz olarak sağlaması mümkün müdür? Zorunluluklarım nelerdir? ODR ikonunu reklam ağı üzerinden almam yeterli midir?

  Reklam ağı sizin adınıza ODR verisini toplayıp kullandığından, reklamlarınız ODR ikonu taşımak zorundadır. Burada da reklam ağı lisans yaptırımları söz konusudur. Ancak pek çok reklamveren marka adına iptal tercihlerini kontrol etmek ve bazen raporlamak amacıyla ODR ikonunu, kendi reklam ajansı ya da reklam sunucusu aracılığıyla yerleştirmeyi tercih eder. Eğer bunu reklam sunucusu ya da ajansı üzerinden doğrudan idare etmeyi seçiyorsanız EDAA’nın ODR ikonu yaptırımları sizi için de geçerlidir. Reklam sunucusu veya ajansı aracılığıyla EDAA’dan lisans almazsanız ODR ikonunu kullanamazsınız.

 • Kullanıcı Tercihi Platformu’nu ( www.seninsecimin.org / www.youronlinechoices.eu ) kim kullanmalıdır?

  Aktif biçimde davranışsal reklam verisi toplayan ve bunu reklam amaçlı kullanan tüm şirketler Kullanıcı Tercihi Platformu’na (www.seninsecimin.org / www.youronlinechoices.eu) entegre olmalı, tüketiciye tercih ve kontrol imkanı sağlamalıdır. Bu durum yeniden hedefleme amaçlı veri toplayan firmaları da kapsar.

 • ODR ikonu nasıl kullanılmalıdır?

  ODR ikonunun online reklamlara nasıl entegre edileceğini ( örn., reklamın tipi, ölçü, renk vb) anlatan bir Teknik Şartname vardır. Ayrıca EDAA’dan online başvuru formuyla bazı kullanım haklarını ve sınırlamaları ayrıntılı olarak açıklayan lisans sözleşmesi de istenebilir.

 • ODR ikonu reklamlara nasıl yerleştirilir?

  Şirketlerin ODR ikonunu kampanyalarında doğru bir şekilde kullanılabilmesi için EDAA, ikon entegrasyon hizmeti veren iki firmayı, Evidon ve TRUSTe’yi önermektedir. Bununla ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 • Kullanıcı Tercih Platformu ( www.seninsecimin.org / www.youronlinechoices.eu ) nasıl kullanılmalıdır?

  Platforma katılım ve entegrasyon için sözleşme imzalayan firmalar EDAA’nın sağladığı bazı özel teknik rehberlerden yararlanır. Entegrasyon firmanın gizlilik ilkelerine bir link, firma tanıtım bilgileri, tüketicinin seçiminin gerçekleşmesini sağlayan kabul/iptal (opt in/out) statüsünü gösteren URL linkleri gibi bilgiler gerektirir. Sağlanacak bilgi İngilizce olmalı ve bazı pazarlar için farklı dillerde de verilmelidir. Platformun düzgün çalışması için herhangi bir güncellemenin EDAA’ya bildirilmesi gerekmektedir. Sistemin aksamadan çalışması için başvuru yaparsanız EDAA’da bir iletişim görevlisi devreye girecek, süreçte yardımcı olacaktır.

 • ODR ikonu ve Kullanıcı Tercih Platformu ( www.seninsecimin.org / www.youronlinechoices.eu) kullanımında hangi kısıtlamalar uygulanmaktadır?

  ODR ikonu, sadece ODR-ÇS ve EASA En İyi Uygulamalar belgelerinde tanımlandığı şekilde kullanılmalıdır. ODR ikonu Avrupa İlkelerine uyumdan farklı bir amaç için kullanılmamalıdır. Teknik kısıtlamalar sebebiyle ODR ikonunu, rich medya ya da video reklamlarına koymak zorunlu değildir. Bir firma ikonu bu tarz reklamlarda göstermek istiyorsa ve bunu sağlayacak teknolojiye sahipse EDAA’ya bildirmeli, mutabık kalınması halinde ikonu kullanmalıdır. Avrupa İlkelerini kabul etmiş, EDAA’nın lisans sözleşmesini imzalamış firmalar ODR ikonunu kullanabilir ve ayrıca Kullanıcı Tercihleri Platformu’nda da ( www.seninsecimin.org / www.youronlinechoices.eu) tanınır. Avrupa’da EDAA tarafından onaylanmamış bir lisansla ODR ikonu kullanılamaz ve platforma entegrasyon sağlanamaz.

 • ODR ikonu lisansı almak ve/veya Kullanıcı Tercihleri Platformuna ( www.seninsecimin.org / www.youronlinechoices.eu) entegre olmak için IAB Avrupa ODR-ÇS’ni imzalamalı mıyım?

  EDAA, Avrupa’daki ODR uygulamalarına dahil olan tüm şirketlerin ODR ikonu lisanslamasını ve Kullanıcı Tercihleri Platformu’nu Avrupa İlkelerine dayanarak yönetmek üzere kurulmuş, organizasyondur. EDAA ile, ODR ikon sözleşmesi ve Kullanıcı Tercihi Platformu katılımcı sözleşmesini imzalayan bir firma, IAB Avrupa ODR-ÇS’ni imzalamış olarak kabul edilmektedir. Web sitesi operatörlerinin EDAA’dan OBA ikonu lisansı almak için IAB Avrupa ODR-ÇS’ni imzalaması şart değildir. Ancak birçok web sitesi operatörü daha fazla görünürlük sağlamak için sözleşmeyi imzalamayı tercih etmektedir. ODR-ÇS’ni imzalamış olsun ya da olmasın, ikon kullanıcılarının hepsi EDAA tarafından belirlenmiş koşul ve şartları kabul etmiş sayılmaktadır.