MENÜ

Okumak Ne Güzel Şey

Kategori : Entegre Reklamlar
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : İdefix Ajans(lar) : Mccann İstanbul

Pazarlama hedefi: Kitap okuma konusunda dünyada 89. sırada olan ülkemizdeki okuma oranlarını arttırmayı ve pazar payımızı büyütmeyi hedeflediler.

Yaratıcı strateji:Türkiye’de kitap okumak artık insanlar için ekstra çaba gerektiren bir eylem haline dönüştü ve bunu günlük hayatlarının bir parçası haline getirmek istemiyorlar. Öyle ki Türkiye kitap okumada dünyada 89. sırada yer alıyor İdefix olarak okumanın ne kadar güzel bir eylem olduğunu tüketicilere anlatmayı ve bu duyguyu onlara hissettirebilmeyi hedefledi.
Kitap okumak evrensel bir değerdi ve insanın olduğu her yerde kitap olmalıydı. Kitap okumayı popülerleştirmeyi ve tüketicilere bu duygunun güzelliğini hayatın içinden farklı yollarla anlatmayı hedeflediler. Bu hedef doğrultusunda insanın olduğu her yerde “Okumak Ne Güzel Şey” demeye karar verdiler ve onlara bu farkındalığı kazandırmayı amaçladılar.

Uygulama: Okumak Ne Güzel Şey dendi ve okumanın müthiş duygusunu anlatan 4 film hazırlandı. Yazarlarla buluşmak ne güzel şey dendi vedijital imza günü projesi yapıldı. Dijital hikayeler ne güzel şey dediler, Instagram story için özel hikayeler hazırladılar. Doğayı korumak ne güzel şey dediler, poşet kullanımını azaltmak için bez çantalar tasarladılar. Okumaya bir yerden başlamak lazım dediler, araba arkası yazılarını ünlü eserlerden alıntılarla değiştirdiler. Hayatının her yerinde tüketicinin karşısına çıkarak onlara okumanın ne kadar güzel bir şey olduğunu hatırlattılar.

Sonuç: ‘’Okumak Ne Güzel Şey’’ kapsamında yapılan iletişimler milyonlar tarafından izlendi, sosyal medyada binlerce beğeni aldı, birçok insan baş ucuna bir kitap koydu. “Okumak Ne Güzel Şey” iletişimi başladıktan sonra Instagram’daki takipçi sayıları %56 yükseldi. Erişim oranları %15, etkileşim oranları %23 artış gösterdi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://vimeo.com/365228847/403928685d