MENÜ

Olmasaydınız Olmazdık

Kategori : Kar Amacı Gütmeyen / Kamu Hizmetleri
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : SCA Hijyen Ürünleri Ajans(lar) : Mobi Wan

Pazarlama hedefi: Kampanyanın erişebildiği maksimum kitleye erişerek, Dünya Yaşlılara Saygı Haftası ile ilgili farkındalık yaratmak.

Kampanyanın amacı: Özellikle 35 yaş üzeri kadın kitlede TENA markası ile ilgili olumlu düşünceler hissettirmek, markayı tanımalarını sağlamak

Hedef kitle: En öncelikli hedef 35 yaş üzeri şehirli kadınlar olmakla birlikte Özellikle evinde bir yaşlı yaşayan (Türkiye'de 3 haneden birinde bir yaşlı  - anneanne/babaanne/dede - aile bireyi yaşamaktadır) kitleler, aile bireyleri.

Yaratıcı strateji:  Yaşlıların bizim hayatımızdaki önemini ve bu nedenle ileri yaşlarına dek ayakta kalmalarının değerini vurgulamak.

%20 üzerinde inkontinans (idrar kaçırma) sorunu yaşama ihtimali olan bu kitlenin yaşlı bezi kullanma alışkanlığını geliştirmek.

Uygulama: Tena, Türkiye pazarında, 2013 yılından bu yana gerçekleştirdiği özel gün sosyal sorumluluk kampanyaları ile yaşlıların aktif ve sağlıklı bir yaşam sürmesinin değerine ve onların bizim için değerine vurgu yapan  bir iletişim stratejisi sürdürmektedir. TENA, dünya çapında kutlanan 18-24 mart Yaşlılara Saygı haftasında, markanın sosyal sorumluluk iletişim stratejisi doğrultusunda, yaşlıların hayatlarına dokunacak, onların hayatlarıyla ilgili farkındalık yaratacak bir kampanyayı hayata geçirmek istiyordu. Bu nedenle, markanın yaşlılar ve yaşlılara bakan aileler için oluşturduğu blog olan www.herzamangenc.com, ulusal online mecralar ve sosyal medya üzerinden kurgulanan bir “farkındalık” kampanyası tasarlandı. Bu iletişim için en uygun isim olan Seyfi Dursunoğlu ile çekilen viral video ile, yaşlılara duyulması gereken saygının nedenlerinin esprili bir dil ile hatırlatılması hedeflendi. Türkiye’nin her zaman genç olan bir numaralı ismi Seyfi Dursunoğlu, “olmasaydınız olmazdık” sloganı ile, yaşlıların “bakılması gereken insanlar” olmadığını, aksine bize her zaman bakan, hayatımızı kolaylaştıran ve güzelleştiren insanlar olduğu vurgusunu yaptı.

18 martta başlayan kampanyada Seyfi Dursunoğlu videosu, sabahın erken saatlerinden itibaren Hürriyet.com.tr’de masthead alanında yayınlandı. Mümkün olan en yüksek sabah trafiğini almak için 7.30’da yayınları yoğun şekilde başlatıldı çünkü siyasi gelişmeler, sosyal ve dijital medya yasakları gündemin tamamını kaplarken, kampanya akşamı oynanacak Galatasaray Şampiyonlar Ligi maçı 17:00 sonrası dijital mecra trafiklerini domine edecekti. Sabah saatlerinde kadınların takip ettiği sosyal medya fenomenlerini kullanarak, viral kadın kitleyi aktive ettik. Video seeding alanlarında “Huysuz Virjin bu kez kimin için ekran karşısında?” gibi meraklandırıcı cümleler ile celebrity kullanımının gücü maksimize edilmeye çalışıldı.

Sonuç: Kategori olarak bilinirliği düşük olan bir kategoride, Türkiye pazarına kısa süre önce girmiş TENA markası, hem youtube üzerinden %60’ı 35 yaş üzeri olan kitleye etkin bir şekilde ulaştırıldı, hem de Seyfi Dursunoğlu’nu kullanarak, markanın ciddi, lider, yaşlılara önem veren bir marka olduğu hedef kitleye güçlü şekilde hissettirildi.

Hürriyet Masthead, iç alan bannerları, advertorialları ile 90 milyon üzeri impression kullanılırken Radikal Advertorialı ile yaklaşık 1.2 milyon görüntülenme alındı. Markanın Youtube kanalına yüklenen video 180.000 üzeri izlenme sayısına ulaştı. Facebook postları  591.621 kişiye erişti. 10.163 kişi postları like ederken 2451 kişi postları paylaştı. 367 kişi ise Facebook postlarına yorum yaptı. Kampanya sonrasında marka blogu olan www.herzamangenc ziyaretçi sayısı "9 katına” yükseldi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

www.youtube.com/watch?v=ZsxjFdPpMCg&list=UUPSE1qgjyVi1bvvI3AybMaw