MENÜ

Pantene Altın Kelebek

Kategori : Sosyal Pazarlama, WOMM
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : P&G Ajans(lar) : 4129Grey Starcom

Pazarlama Hedefi: Lansmanını Pantene Altın Kelebek ile yapılan, 3 Dakikada Mucize Krem ürünü ve mucize teması arkasında, #PanteneAltınKelebek ve #PanteneSaçı ile beraber marka yüzü ve influencerlarla iletişimi sürdürerek dijitalde minimum 700 milyon pozitif erişime ulaşmak ve ürünün pazar payını ilk yılın sonunda +2 puan artırmak.

Kampanyanın Amacı: Altın Kelebek ödüllerinin tüm periyodlarının iletişimini Pantene sosyal medya hesaplarından sahiplenerek duyurmak ve sosyal medya konuşulurluğu yaratmak. Sosyal medya da ödül töreni ile ilgili iletişimi #PanteneAltınKelebek arkasında maksimum erişime çıkarmak.

Yaratıcı Strateji: 3 Yıldır sponsor olunan Altın Kelebek’e özel, bu yılilk defa lansmanını Pantene Altın Kelebek ile gerçekleştirilen 3 Dakikada Mucize Kremin iletişim temasına uyacak şekilde bir tema gerçekleştirildi. Tüm lansman sürecinde ‘mucize’ teması altında iletişimi yapıldı.

Uygulama: • www.pantenealtinkelebekodulleri.com’dan yapılan oylamanın yönlendirmesi Pantene sosyal medya hesaplarından yapıldı ve oylama esnasında Facebook’un reklam modellerinden biri olan ve müşteri verileri toplamaya yardım eden Lead Ad modeli kullanıldı.
• Altın Kelebek periodunda gazete ve dijital kullanımlar içeren Hürriyet Medya Paketinden yararlanıldı.
• Ödül Töreni ile eş zamanlı olarak kırmızı halıdan görseller ve kazananlar Pantene’in ana hub’ı olan Instagram hesabından yayınlandı.
• Ödül Töreni ile eş zamanlı olarak Pantene’in Youtube hesabından marka logosu ile paylaşıldı.
• Kendi hesaplarımızdan eş zamanlı olarak yayın yaparken marka elçimiz olan Neslihan Atagül, bu yılın Pantene Yıldızı Parlayanları olan Hazal Filiz Küçükköse, Miray Daner, Melisa Şenolsun ve Pantene 10 Şanslı Kız kendi sosyal medya hesaplarından geceye geri sayım yaptı ve geceden içerikler paylaştı. Pantene Yıldızı Parlayanlarla 5 ay boyunca Altın Kelebek temamızla linklenen Pantene 3 Dakikada Mucize Krem iletişimi hiçbir ücret ödemeden sürdürüldü.

Sonuç: www.pantenealtinkelebekodulleri.com’daki oylama yönlendirmesinin Pantene sosyal medya hesaplarından yapıldığı ve ürün lansmanıyla Altın Kelebek’in birleştirildiği mucize temasının tüm mecralarda işlendiği kampanya ile 3 Dakikada Mucize krem, ilk yıldaki pazar payı hedefinin 2 katından fazlasına 4 ayda ulaştı. Ünlülerin ve influencer’ların #PanteneAltınKelebek hashtag’iyle yaptıkları paylaşımlar 700.000.000’a ulaştı. 180.000’den fazla paylaşılan #PanteneAltınKelebek hashtag’i, Twitter’da dünya çapında 6 saat 5 dakika, Türkiye’de 2 günde toplam 24 saat 45 dakika boyunca Trend Topic oldu. #PanteneAltınKelebek hashtag’i ile paylaşılan tweet sayısı bir önceki yıla göre %5 artış gösterdi. Tüm gecenin yayınlandığı videolar YouTube hesabından 12.000.000 kez izlendi. Google’daki “Pantene” aramaları rekor kırarak son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 150’den fazla sanatçı ve influencer sosyal medya hesaplarından markalı içerikleri paylaştı. Pantene Türkiye Instagram hesabı 3 ayda 18.000 artış gösterdi. Bir önceki seneye göre %95 artış gösterdi ve 118.000 takipçiye ulaştı. Tüm kategorilerde toplamda alınan 18.771.085 oy ile geçen seneki oylamanın 114 katına ulaşıldı. Dijital mecralarda 1.800.000.000, basılı mecralarda 35.000.000 yansıma alındı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: https://youtu.be/ib9EoZpxBpk

Link 2: https://www.pantenealtinkelebekodulleri.com/

Link 3: https://www.instagram.com/panteneturkiye/