MENÜ

Programmatic Outdoor

Kategori : Yaratıcı Reklam Optimizasyonu
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Unilever Ajans(lar) : Mindshare

Pazarlama Hedefi: Medya yatırım ve planlamasının digital dışındaki mecralarda da otomatize edilmesi sektörün omuzlarındaki bir sorumluluktu. Sektöre öncülük eden Unilever’den de beklenen bunu ilk defa hayata geçiren marka olmasıydı. Bu sayede birçok farklı markayı, satış beklentileri ve hedef kitle dinamiklerine göre optimumda planlama şansı olacaktı

Kampanyanın Amacı: Hedef kitleye doğru zamanda, doğru markanın iletişimi relevant ve dinamik görsellerle gerçekleştirip satış noktasına yönlendirmek.

Yaratıcı Strateji: Uygun hava koşulları, günün belirli saatleri, sosyal etkinliklerin başlangıcı ve bitişi ve hedef kitlenin satın alım davranışları, ürüne ulaşabilecekleri en yakın retail noktasını tüm bunlar hedeflemeyi ve kreatiflerin oluşturduğu data kaynaklarıydı. Aynı algoritmayı programatik, display ve mobil mecralarında kullanarak marka ve görselleri bu mecralarda aynı dsp’den gerçek zamanlı kullanıldı.

Uygulama: Daha önce sabit bir şekilde tek bir marka için alınan reklam alanlarının satın alım kararını sistemlere bırakıldı. Platform161 DSP’siyle Istanbul’da 3 network 38 ayrı dijital üniteye bağlanıldı ve tek merkezden tüm outdoor kampanyaları yönetilebildi ve satın alınan her gösterimi digital kampanyaları içerisinde sizmek adserver üzerinden yönetedi. Yemek saatlerinde hava 10 derece altındayken Knorr, üzerindeyken Algida, çay saatlerinde Lipton, İstanbul gece hayatına yakın yerlerde akşam Axe, GQ MOTY ve süperlig maçları sırasında Clear, soğuk havalarda Vaseline görsellerini, bahar temizliği döneminde Cif ve Domestos iletişimleri gerçekleştirildi ve en yakın retail lokasyonuna yönlendirildi.

Sonuç: Her gösterimi diğer dijital kampanyaları içerisinde adserver’dan raporlanabildi. 6 farklı marka için yönetilen 18 kampanyada toplam 606 adet görsel dinamik olarak gösterildi. Dinamik kreatif sayesinde hedef kitleye doğru zamanda en relevant ve ilgi çekici mesajlar ile ulaşıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:  https://www.youtube.com/watch?v=nPRrkvVaQdg