MENÜ

Rocco Empatik Şeker

Kategori : Rich Media Display Reklamları
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : PepsiCo Ajans(lar) : Brick OMD

Pazarlama hedefi:  Markanın “yaratıcı eğlence” konumlandırması çerçevesinde marka bilinirliğini ve popülaritesini arttırmak, gençlerle duygusal bağını güçlendirmek

Kampanyanın amacı:   Kampanya için ayrılan medya bütçesini maksimum etkinlikte kullanarak satışları artıracak bir kampanya yapmak.

Hedef kitle: 12-22 yaş arası gençler

Yaratıcı strateji: Markanın görüneceği mecranın özelliklerini ve hedef kitlenin söz konusu mecra ile ilişkisini iyi okuyarak, gençlerin duygularına tercüman olurken Rocco ürün özelliklerini bu ilişkiye dahil eden yaratıcı ve eğlenceli çözümler geliştirmek.

Uygulama: Gençlere ulaşmakta en etkili mecra olarak belirlenen TV reklamlarının ve preroll’ların ortak özelliği gençlerin asıl erişmek/izlemek istedikleri içeriğe ulaşmalarını engelleyen tanıtım platformları olmasıydı. Yaratıcı hedef, bu içgörüden hareketle sıkıcı bekleme anlarında gençlerin karşısına çıkıp mecra klişelerine meydan okuyan spotlarla onların yanında yer almak, onların yapmak istediğini onlar için yapmaktı.

Preroll’a maruz kalan gencin motivasyonu, bir an önce (mecburen 5 sn reklamı izledikten sonra) “reklamı atla” tuşuna basarak hedeflediği videoya ulaşmaktır. Rocco, 5 sn içinde kendini yok eden spotlar hazırlayarak, bu amaca hizmet etti. 3 ayrı Rocco genci, Rocco Strip’le “reklamı atla” tuşunu dondurarak, Rocco Sıkışeker ile ona nişan alıp kırarak, Rocco Lolipop ile vurarak bu görevi yerine getirirken, 5 sn. içinde ürünlerin temel özelliklerini de göstermiş oldular.

Kullanılacak mecralar izlesene.com ve dailymotion.com olarak belirlenince ve bu sitelerden birinde “reklamı atla” tuşu sağ üstte iken, diğerinde sağ altta olunca aynı hareketler her iki yerleşime göre de çekildi. Böylece mecranın standartlarına ve gençlerin alışkanlıklarına uyum sağlayarak, gerçeklik hissi artırıldı.

Extended (Rich) Pre-Roll uygulamasında ise gençlerin alt bantlardaki Rocco ürünleri ile etkileşime geçtiği videolar kullanıldı. Alt bantlar ve üzerindeki ürünler video ekranının dışına taşırılıp tüm siteye yayılarak dikkat çekme gücü, eğlendirme etkisi ve izlenme süreleri yüksek bir mecra kullanımı gerçekleştirildi.  

Sonuç:İzlesene.com ve dailymotion.com sitelerinde yayınlanan Pre-Roll’lar toplam 3.596.937 kez (Unique view: 3.194.516) görüntülendi. Hedeflenen kitlenin %77’si filmleri gördü. Bu yayınlar dijital bütçenin %57’si ile gerçekleştirildi.

Izlesene.com sitesinde yayınlanan Rich Pre-Roll uygulaması toplam 1.267.103 kez(Unique view:1.213.762) görüntülendi. Bu uygulama dijital bütçenin %30’u ile gerçekleştirildi.

Kampanya başlangıcından itibaren 1 ay içinde Rocco Lolipop satışları %30, Sıkışeker %20,4, Strip %19,5 arttı.

Aynı süreçte toplam marka bilinirliği %84’e yükselirken, “marka beni anlıyor” diyenler %28,5, “tüketmekten gurur duyacağım marka” diyenler %50 arttı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: www.youtube.com/watch?v=Mc8S53hfo5M&feature=youtu.be