MENÜ

Sanata Bi' Yer

Kategori : Marka Destinasyon Siteleri ve Mikrositeler
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Doğuş Grubu Ajans(lar) : 4129Grey

Pazarlama hedefi: Doğuş Grubu’nu farklı sosyal sorumluluk projeleriyle konuşulur kırmak. Doğuş Grubu’nun Sanata Bi Yer projesi ile sanata ve genç sanatçılara destek vererek hayata değer kattığı algısını güçlendirmek.

Kampanyanın amacı: Sanatla uğraşan öğrencileri daha fazlasını yapmaları için teşvik etmek ve üniversite öğrencilerinin ürettikleri sanat çalışmalarını sergilemeleri ve satabilmeleri için fırsat sağlamak. Sanatın geleceği olan, sanatla ilgilenen üniversite öğrencilerine adlarını duyurma fırsatı vererek genç profesyonel sanatçı sayısını artırmak. Geniş kitlelerle sanatın farklı dalları arasındaki köprüyü kurarak, sanatsever marka algısını güçlendirmek.

Hedef kitle: Sanatın farklı dallarına ilgi duyan AB ses gruplarındaki tüketiciler... Güzel sanatlar çalışmaları yapan, bölümlerinden bağımsız olarak tüm üniversite öğrencileri.

Yaratıcı strateji: Platformun iletişimi için temelde iki kanal kullanıldı. Öncelikli olarak kullanıcıları platforma çekmeyi ve eserlerini yollamaya teşvik edilmesi amaçlandı. Bunun için bağlantıda olunan akademisyenlerden ve sanatçılardan faydalanıldı. Direkt olarak ilgili fakültelere ulaşıldı. Platform belli bir bilinirliğe ulaşınca eserleri tanıtmak için Doğuş Grubu iç kaynaklarını kullanıldı. Restoranlar, kafeler,  AVM’ler ve ofislerde bu işleri sergileyerek öğrencilerin çalışmalarıyla sanatseverlerin buluşması sağlandı. Dijitalde başlayan yolculuk offline dünyada sonlandırıldı.

Uygulama: Kullanıcıya dijitalde başlayıp offline dünyaya uzanan bir deneyim sunuldu. Güzel sanatlar öğrencilerinin işlerini rahatlıkla yükleyebilmeleri için mobil kullanımı kolay, sade ve responsive bir tasarım dili kullanıldı. Aynı sade görsel dili menü arası geçişlere taşıyıp paralaks tasarımdan faydalanıldı. Site tasarımındaki kullanılan sade görselliği sergileme ünitelerine ve Sanata Bi’ Yer sergisine taşındı.

Sonuç: Siteye 560 güzel sanatlar öğrencisi kaydoldu. 560 öğrenciden gelen toplam 1101 iş sitede yayımlandı. Sitede yer alan işlerden 194 tanesi Doğuş Grubu’na ait restoranlar, oteller, ofisler ve AVM’lerde sergilendi. Site toplamda 123,000 sayfa görüntülenmesine ulaştı. Site ziyaretçilerinin ortalama oturum süresi 3 dakika 45 saniyeydi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: https://vimeo.com/207140537

Link 2: http://www.sanatabiyer.com/