MENÜ

Sesi Olmayan Kadın

Kategori : Kar Amacı Gütmeyen / Kamu Hizmetleri
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Polisan Boya Ajans(lar) : Kollektif

Pazarlama hedefi: Sosyal Sorumluluk Projesi / Farkındalık Yaratmak

Kampanyanın amacı: Polisan’ın Türkiye'de şiddet gören kadınların sesini duyurmak, bu şiddet konularındaki farkındalığı arttırmak, kadın sorunlarına dikkat çekmek amacıyla 5 yıldır yürüttüğü ‘Her Ses 1 Nefes’ hareketinin, dijital dünyaya ses getirecek bir şekilde taşınması, bu dünyada da aynı farkındalığın yaratılması

Hedef kitle: Tüm Türkiye

Yaratıcı strateji: Facebook ve Twitter’ın yeni, videoları otomatik sessiz oynatma özelliğine uygun olarak hazırlanan videoda bir kadının haykırarak yardım istemesi görülüyordu. Filmin özelliği, tümüyle sessiz olmasıydı. Kullanıcılar filmin sesiyle oynayıp durumu fark edene kadar videoda ses ikonunun olduğu yerde “O sesini duyuramıyor. Tıpkı Türkiye’de şiddet gören binlerce kadın gibi…” mesajı ekrana geliyordu.

Uygulama: Facebook ve Twitter'ın arabellekte otomatik olarak başlayan ''sessiz video'' özelliği ile videoda verilmek istenen mesaj pekiştirildi. İzleyiciler videonun sessizliğini bozmaya çalışırken ses butonu kısmında videonun neden sessiz olduğu başarılı bir mesajla izleyiciye verilmiş oldu.

Sonuç: Facebook’un otomatik sessiz oynatma özelliğinin yaratıcı olarak ilk defa kullanıldığı film, neredeyse sıfır medya bütçesiyle, 3 günde yaklaşık 2 milyon kişi tarafından izlendi. Sosyal medyada paylaşıldı, hararetle tartışıldı. 3200 kez paylaşıldı.

Facebook’ta; 3.249,987 kişiye erişim sağlandı; 2.034.155 video görüntülendi;  16.402 beğenme ve 439 yorum alındı; 2844 paylaşıma ulaşıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://vimeo.com/142605471, https://www.youtube.com/watch?v=kP2AlX8epG4