MENÜ

Su Endeksi

Kategori : Yılın En İyisi
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Deneysel ve Yenilikçi
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Veri Kullanımı
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Marka Konumlandırma / Farkındalık Yaratma
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Reckitt Benckiser Ajans(lar) : Havas Turkey

Pazarlama Hedefi: Finish Su Endeksi’yle kuraklık konusunda bir farkındalık yaratmak ve Finish marka algısını güçlendirmek.
Reklamın hedefleri: Finish Su Endeksi’yle kampanya web sitesi yarınınsuyu.com’daki ziyaretçi artışı hedeflendi. Su problemi konusunun gündemde yer alması ve konuşulma oranının artması amaçlandı.

Hedef Kitle: ABC1

Yaratıcı Strateji ve Medya Stratejisi: Dünyanın dörtte üçünün su olması, etrafımızın denizlerle çevrili olması suyun sonsuz olduğu hissi yaratıyor. Oysa, dünyanın %74’ünün su olmasına rağmen kullanılabilir su miktarı sadece %0,0006 ve maalesef, suyun sınırlı olduğunun farkına varmadığımız için suyu hoyratça harcıyoruz. Amaç, insanlara suyun sınırlı bir değer olduğunu göstermek, Türkiye’nin su problemine dikkat çekmek ve insanları tasarrufa davet etmek. 

Uygulama: Finish Su Endeksi veri konusunda uzman bir kuruluş olan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’yla (TSKB) birlikte oluşturuldu. Endeks, barajlardaki doluluk oranı, tarım, sanayi ve hane tüketimi trendleri ölçülerek hesaplanıyor. Endeks şu an 85 civarında. Kritik değer 70’in biraz üstünde. 

Endeksin günlük hayatımızda yerini alması için haber kanallarında, gazetelerde, internet sitelerinde döviz ve altının hemen yanında olması sağlandı. Böylece insanlar en çok takip ettiği değerlerle birlikte su endeksini de görebildi. Bununla birlikte dijitalde haftalık olarak endeksin değerini paylaşmaya devam ediliyor ve insanlar tasarrufla endeksi hep birlikte yükseltmeye davet ediliyor.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=2suWq-lHF8c