22.02.2022

Toplulukları ‘Tutkulu İnsanlar’ Yönlendirir.

Toplulukları ‘Tutkulu İnsanlar’ Yönlendirir!

Tutkulu insanlar pazarlama mesajınızı nasıl büyütür ve daha etkili hale getirir? 

Önde gelen dijital pazarlama uzmanları için hedef kitlelere ulaşmada kullanılan popüler stratejiler, içerik pazarlaması ve influencer marketing stratejileridir. Artık bu o kadar yaygın ki “içerik kraldır” sloganına inanmak çok cazip gelir. Ancak bir marka, hedef kitlesi ile içerik üzerinden tek yönlü iletişime geçerse, kitlesinin markayla ve birbirleriyle olan etkileşimine izin vermezse iyi sonuçlar alamaz.

Müşteri deneyimi tasarımı nedir?

Müşteriler arasındaki diyaloğun öncelik olduğu bir müşteri deneyimi tasarlamanın, web siteleri ve markalar için en iyisi olduğuna inanıyorum. Buradaki amaç, tutkulu insanlarla gereksinimleri olan insanları bir araya getirmek olmalıdır. Tutkulu insanların her biri, takipçi ya da like sayısına bakılmaksızın birer mikro-influencer’dır; bir ürün, bir konu hakkında bilgi sahibi ve paylaşmaya istekli kişilerdir. Bu etkileşimli yaklaşım, pazarlama çalışmalarınızın etkisini kat kat artıracaktır.

KizlarSoruyor ve onun İngilizce kardeş sitesi GirlsAskGuys gibi sitelerin ardındaki konsept de; erkeklerin ilişkiler, moda ve daha fazlası hakkında kızlardan tavsiye istemesine dayanıyor.

Bu tür topluluk odaklı içeriklerin birçok avantajı var.

Tutkulu insanlar, doğal olarak micro-influencer görevini üstlenir.

Bir partide birine işi hakkında soru sorarsanız, muhtemelen bir ya da iki cümlelik bir yanıt alırsınız. Bunun yerine hobilerini veya tutkularını sorarsanız, yarım saat sürecek bir sohbeti ve muhtemelen de uzun soluklu bir arkadaşlığı başlatmış olursunuz. İnsanlar tutkuları hakkında konuşmayı çok sever. Tutkulu insanları sorusu olan insanlarla buluşturmak bu nedenle çok mantıklıdır. Sonuçta soran da bilgi veren memnun kalır.

Influencer marketing stratejileri, micro influencer nedir?

Sitenizde sık sık etkileşime giren bu gibi tutkulu insanlar, genelde sosyal medyayı yoğun kullanırlar ve sitenizi kendileri tanıtırlar. Deneyimleri yeterince olumlu olursa, daha fazla micro influencer’ı katılmaya davet ederler.

Tutkulu insanlar konseptini anladıktan ve benimsedikten sonraki adım, bireysel müşterilerin tutkularını ayrıntılı olarak anlamaktır. Bu aşamada analiz ekibi devreye girer. Analiz ekibinin müşterilerin tutkularını detaylarıyla anlamak için öncelikle, bir kişinin paylaştığı içeriklerde kullandığı terimlerin derin, metin tabanlı aramalarını inceleyerek detaylı sonuçlar elde etmesi gerekir. Sonrasında, kullanıcının tıkladığı sorular için konu-alan etiketlerinin kombinasyonlarını kullanarak ilgilendiği alanla ilgili detaylı bir dünya sunmaları önemlidir. Örneğin; kimlerin sadece egzersizle ilgilenmekle kalmayıp aynı zamanda çok amaçlı ‘cross-training’ ayakkabıları giymeyi de sevdiğini anlamak birden çok spesifik bir veriye ulaşmayı sağlar.

Bazı micro-influencer’lar; blogları, Twitter veya Instagram hesaplarıyla diğer sosyal platformlarda zaten popüler olabilir ama bu bir gereklilik değildir. Önemli olan paylaşım yaptığı konuda tutkuları ve bilgileri olmasıdır. Platformların başlıca görevi potansiyel micro-influencer’ları topluluğa katılmaya ve kendilerini ifade etmeye teşvik etmektir. Gücünü topluluk içeriklerinden alan bir web sitesi, bu tutkulu insanların görüşlerini paylaşmak için ellerine geçen ilk fırsat olabilir.

Geleneksel dijital reklamlardan doğal ürün yerleştirmeye geçilmesi micro-influencer’ların önemini artırdı.

Verilen reklamların web sitesinin içeriğine doğal biçimde entegre edilmiş ve etkileşimi arrtıracak bileşenlere sahip reklamlar olması artık çok önemli. Bu da micro-influencer’ların önemini arttırıyor.

Etkileşimli içerik oluşturma, etkileşimli içerik nedir?

Topluluk merkezli, etkileşimli içeriklerin marka reklamlarını nasıl büyüttüğüne bir göz atalım. Tutkulu bir koşucunun soğuk iklime sahip bir bölgede yaşadığını ve her gün birkaç mil koştuğunu hayal edin. Bu profil, bir spor markasının tanıtmak istediği koşu kıyafetleri ve ayakkabılarıyla çok uyumlu olabilir. Böyle bir markaya, bu koşucuya ve konuyla çok ilgili olan az sayıdaki diğer topluluk üyelerine hediye çeki dağıtma olanağı sağlayan bir reklam teklifi geliştirdiğimizi düşünelim. Herhangi bir zorunluluk olmadığı halde hediye çekini alanlar, büyük bir olasılıkla, web sitesinde kendi satın alma performanslarından söz edeceklerdir.

Tanıtım içeriğinin etkileşimli, native reklam yerleştirmeli olması, reklam verenin hemen göze çarpmadan işini kibarca yapmasına olanak tanır. Örneğin, KizlarSoruyor’un iş ortaklarından biri olan Elidor ile pandeminin başladığı dönemde yaptığımız Evde Kal projesinde, bu döneme alışmaya çalışan topluluğa #EvdeKal dedik. Öğrenmeye ve paylaşmaya daha çok ihtiyaç duyulan bu günlerde kullanıcılara “yanındayız!” mesajını verdiğimiz bir konu etiketi ve Lounge alanı oluşturduk. Bi’Bilenler uzman içerikleriyle destek oldu, eğlenceli yarışmalar yaptık ve kullanıcılara ödüller verdik, Fenomenlerimiz karantina önerilerinde bulundu, topluluk paylaştıkça paylaştı. Bu konuşmalar bir ürünle değil, yaşam tarzımızda oluşan değişimler ve birbirimize destek olmakla ilgiliydi ama başlattığımız proje ile Elidor hakkındaki konuşmalar organik olarak büyüdü.

Topluluk tarafından sorulan sorular SEO’yu güçlendirir.

Pazarlama uzmanları, site içeriğini arama motoru sorularıyla etkili bir biçimde ilişkilendirmek için arama motoru optimizasyonundan (SEO) yararlanır. Arama motorları ise son derece spesifik sorulara kesin cevaplar sunmaya artık her zamankinden daha fazla odaklanmış durumdalar.

Topluluk tarafından oluşturulan içerikler, SEO açısından çok etkilidir çünkü ziyaretçileriniz arasındaki etkileşimleri hem geliştirir hem de taze tutar. Örneğin “2021’in en iyi araba modellerinin neler olduğunu kalabalık bir topluluktan duymak ister misiniz?” sorusu sitemizdeki bir topluluk üyesi tarafından soruldu. Ardından topluluğumuzda verilen yanıtların bir özeti ve siteye yönlendiren bir bağlantı ile birlikte Google Bilgi Grafiği'ne kaydedildi ve içerik devamlı yeni kullanıcıların katılımlarıyla geliştirildi.

Ürün konumlandırma stratejisi ve ürün konumlandırmanın amacı

Konuşmalar, ihtiyaçları ve ürün konumlandırma fırsatlarını gösterir. İnsanların sadece sohbet etmek istedikleri zamanlar vardır, ancak bilgi paylaşımı yapılan çoğu web sitesinde sorulan bir soru altta yatan bir gereksinime işaret eder. ABD'de yaşayan 17 yaşındaki bir genç kızın Haziran ayında saç modelleri ile ilgili bir soru sorması, mezuniyet balosuna gideceği ve bir elbise aradığı anlamına gelebilir.

Web sitenizin içeriğini ya da markanızın sunduklarını genişletmek için kullanıcı gereksinimlerini nasıl anlar ve onlardan nasıl yararlanırsınız?

Hedef kitlenizin nabzını tutan içerikler yayınlayarak bunların organik çekim yaratıp yaratmadığını test edebilirsiniz. Örneğin, yüzde 80'den fazlası Y kuşağından oluşan hedef kitlemizin ebeveynlik ile ilgili öneriler ve ürünler hakkındaki bir bölüme ne kadar ilgi göstereceğinden emin değildik. Bu konuyla ilgili küçük bir içerik yerleştirmesi yaparak, flört döneminden uzun soluklu ilişkilere geçiş yapan bireylerin bu konuya daha ilgili olduğunu öğrendik.

İçerik, günümüzde pazarlamanın anahtarı haline geldi ama deneyiminizi başta topluluk etkileşimi için tasarladığınızda içeriğin etkisi çok daha güçlü hâle geliyor. Bu nedenle, tutkulu insanlarla sorusu olan insanları bir araya getirmek yaptığımız işin merkezinde yer alıyor ve bu yaklaşımın sizin işiniz için de aynı etkiyi yaratacağına inanıyoruz.

Tolga Tanrıseven, Co-Founder & CEO GirlsAskGuys.com, KızlarSoruyor.com