MENÜ

VitrA // Hazır Cevap

Kategori : Tablet Uygulamaları
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Vitra Ajans(lar) : Margın PING

Pazarlama hedefi: Ülkemizin en dinamik sektörü olan perakende sektöründe müşterilere sadece ürün değil, aynı zamanda hizmet de sunulmaktadır. Müşterinin satın alma kararını mağaza içerisinde aldığı hizmet kalitesi belirlemektedir.

Hızla değişen sektör ve teknolojiye paralel tüketici beklentileri de aynı hızla değişmekte ve gelişmektedir

Bu noktada, beklentileri karşılamak ve hatta ötesine geçebilmek için müşterilerin de sisteme dahil olabilecekleri bir interaktif bir ortam sağlamak, mağaza içi hizmet kalitesini; teknoloji merkezli uygulamalarla rekabet avantajı yaratacak şekilde destekleyerek güçlendirmek gerektiğine olan inançla, mağaza içi işleyişteki bazı genel problemler sıralandı:

·         Müşterilerin beğendikleri bir ürünün stoklarının durumu hakkında bilgi sahibi olmaması,

·         Fiyat etiketlerindeki yanlışlıklar nedeniyle yaratılan müşteri memnuniyetsizliği ve ciddiyetsiz bir marka imajının yaratılması.

·         Ürün çeşidi çok fazla olduğu için satışçıların ürünler hakkındaki tüm özellikleri, teknik bilgileri hatırlayamaması nedeniyle müşteriyi yanlış yönlendirmeleri.

·         Hangi ürünlerin birbirleriyle kombinlenmesi gerektiğinin bilinemiyor olması, ya da kombinlemenin kişisel zevklere bırakılması ile doğru ürünlerin önerilememesi ve bunun sonucunda da müşterilerin ikna edilememesi, ikna edilse dahi memnuniyetsizlik yaratılması.

·         Özellikle teknik bilgi gerektiren ürünlerde müşterinin tek başına gezmek istemesine rağmen gezemiyor olması, satışçının anlatmakta güçlük çekebiliyor olması.

Kampanyanın amacı: Günümüz perakendecilik sektörüne teknolojinin sunduğu imkânları adapte ederek, müşterilere farklı alışveriş deneyimleri sunmak. Böylece hem bağlılığı hem de tüketicinin marka algısını güçlendirmek.

Hedef kitle: VitrA mağazalarına gelen, ürünlerin özellikleri ve stok durumu gibi bilgilere ihtiyacı olan müşteriler

Yaratıcı strateji: Kasım 2012’de hayata geçen Hazır Cevap, son dönemde popüler olan “QR Code” uygulamalarının ötesine geçerek, müşteri hizmet sürecine ve şirketin iş yapış mekanizmasının merkezine yerleşmiş, perakende sektöründe ilk defa, teşhir-satış-yönetim sürecine katma değer yaratacak bir çözüm olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Uygulama:  Mağazada bulunan teşhir etiketlerindeki “QR Code” lar okutulduğunda  sistem, ilgili teşhirde bulunan ürünlerin listesini ekrana getiriyor. Kullanıcı, ilgilendiği ürüne tıkladığında da ürünün detay sayfasına ulaşabiliyor.

Ürün detay sayfasına ait bilgiler;

Gerçek zamanlı stok bilgisi

Fiyat bilgisi

Ürünün teknik özellikleri

Ürünün teknik çizimi

Tasarımcı bilgisi

Seriye ait mekan görselleri

Serinin diğer ürünleri

Aldığı ödüller

Uyumlu/kombinli ürünler

Tüm bu bilgileri müşteriler, telefonlarına kaydedebilecekleri gibi, diledikleri kişiyle hemen paylaşabilirler. (Örneğin; evinizi yaptırıyorsunuz ve bir ürün beğendiniz, ürünün tüm detaylarını mimarınıza ya da eşinize hemen gönderebilir, fikirlerini alabilirsiniz.)

Ek olarak; kodları okutulan ürünlerin URL’leri, telefonda kayıtlı kaldığı için mağaza dışına çıkıldığında da ürünleri incelemeye  devam edebilir. Böylece mağaza içi deneyimi, mağaza dışına da taşıyarak hizmeti mekândan bağımsız kılabiliyor.

Hazır Cevap’ın iletişimi ise gazete ilanı da dahil olmak üzere bir çok mecrada gerçekleştirildi.

Sonuç: 2,5 aylık bir sürede kodlar, 2004 defa okutulmuş, büyük ilgi görmüştür.

Mimarlar müşterilerini mağazada ağırlarken tabletlerini de getiriyorlar ve ihtiyaçları olan tüm bilgilere erişerek ürün seçimini özellikle stok ve uyum sorgusu yaparak netleştiriyor, sipariş listesini oluşturup satış danışmalarına veriyorlar.

Hizmetin bu kullanımı, mimarlara hareket rahatlığı verirken aynı zamanda çalışanlar bir başka müşteri ile ilgilenebilme şansı yakalıyor böylece aynı çalışan sayısıyla daha fazla kişiye hizmet verilebiliyor. Bu da müşteri memnuniyetini arttırıyor.

Hazır Cevap, müşteri tarafında sunduğu bu imkânlara ek olarak iç süreçlerde de çok önemli bir bilgi kaynağı olmuştur.

Sektörde birçok firma tarafından manuel ve hatalı takip edilen teşhir takip sistemi, mağazalarda “QR Code” sayesinde sıfır hata ile merkezden online şekilde yönetebilir, analiz edilebilir hale getirilmiştir.

Kurulan bu takip sistemi sayesinde;

·        Bilgi; kolay, hızlı ve doğru şekilde verildiği için müşterilerin karar verme sürelerinin kısalması sağlanabiliyor.

·         En çok/az sipariş girilen, teşhirlerini rakamlarla tespit edebiliyor, okutulan ve okutulmayan teşhirleri belirleyerek müşterilerin yürüyüş yolları çizilebiliyor. Bu sayede kampanya/indirim duyuruları yürüyüş yolları üzerine koyularak farkındalığı arttırılıyor.

·         Yeni başlayan çalışanlar müşteri görüşmelerinde nelerden bahsetmeleri gerektiğini ve ürün özelliklerini çok daha kısa sürede öğrenebiliyor.

Böylesine kapsamlı ve teknik altyapı olarak güçlü bir uygulama müşterilere sektörde ilk defa sunularak; rekabet fiyat bazlı olmaktan çıkartılıp hizmet ve teknoloji odaklı hale gelmiş oluyor.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=7S55LtwtZ2U