MENÜ

VİZİİZLE - Dünyanın İlk Bumper Ad Dizisi

Kategori : Online Reklam Filmleri
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Vestel Ajans(lar) : Concept

Pazarlama Hedefi: Günümüz dijital tüketicisinin odaklanma sorununu bir olgu olarak kabul edip, çok severek tükettikleri dizi contentlerine yeni nesil ve etkili bir alternatif üretmek, yaratılan markalı içerik üzerinden markanın genç tüketiciye ulaşması.

Kampanyanın Amacı: Youtube’un reklam modellerinden Pre-Roll geçilebiliyordu. Geçilemeyen Bumper Ad ise, istediği videoyu izlemek isteyenlere 6 saniye boyunca zorla bir reklam izlettiriyor, tepki topluyordu. Bu durumu eğlenceli hale getirerek izleyici ile pozitif ilişki kurulmak istendi.

Yaratıcı Strateji: Bir ilki gerçekleştirerek, dünyanın ilk Bumper Ad dizi platformu Viziizle’yi yaratıldı. Her bölümü 6 saniyeden oluşan diziler kurgulandı. İnsanlara geçecekleri bir Vestel reklamı izletmek yerine her bölümü çok heyecanlı 3 farklı diziyi izleme şansı sunuldu. Vestel ürünlerinin de yer aldığı bu dizilerle seyredilirliği yüksek tutup, hedef kitlesinin reklamı geçme şansı bulamadan, mesaj vermiş olundu. Yaratılan micrositeyle insanlar her 3 dizinin de bütün bölümlerini izleyebildiler. Youtube üzeri uygulamalar ve bannerlarla insanları vestel.com.tr’de alışverişe davet edildi.

Uygulama: Viziizle iletişimi,  Youtube – Bumper reklam modeli ile sıralı gösterimi yapmayı sağlayan ve hali hazırda alfa sürümde olan “Ad-Sequencing” modelinin beraber kullanılması ile gerçekleşti.
Dizilerin ilk bölümlerini bumper olarak izleyen-gören kullanıcıları bir re-targeting pool’una atıldı ve bu pool üzerinden ilk bölümleri izleyenleri 2. bölüm ile hedeflendi. Bu kurgu bu şekilde son bölüme kadar devam etti. (2.yi izleyeni, 3. bölümle hedeflendi...) Bu sayede kullanıcılara tüm bölümleri sıralı bir şekilde izletme fırsatı bulunuldu.

Sonuç: İçerisine istenilen ürünü – kelimenin tam anlamıyla – yerleştirilen ve sınırsız içerik yaratabilindiği bir platforma sahip olundu. Reklam kalabalığının içinde eğlenceli ve özgün içeriklerle fark yaratıldı. Proje hem Türkiye hem de dünya genelinde pek çok sitede detaylı yansıma aldı. Dünyanın en önemli reklam haber sitelerinden biri olan Adweek'te Viziizle projesi haber oldu. Ayrıca Adweek’in en beğenilen preroll’lar haberinde Viziizle case olarak da yer aldı. Türkiye’de ilk defa 6 saniyelik bir dizi içeriğinin izlenmesi sağlanarak, yeni bir trend yaratıldı. Ve hatta Dünya’da da örnek oldu. Proje ile 3.100.000 erişim sağlandı. Dizi platformunun websitesinin bounce rate’i %52.31 oldu.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: http://viziizle.net/

Link 2: https://vimeo.com/237206429

Link 3: http://www.adweek.com/creativity/this-appliance-brand-squeezed-turkeys-famously-long-soap-operas-into-6-second-youtube-ads/