MENÜ

Yapay Zeka Zeki

Kategori : Deneysel ve Yenilikçi
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Kampanya Etkililiği
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Intel Türkiye Ajans(lar) : Happy People Project Kroppa

Pazarlama hedefi:Bilgisayar almayı düşünen ama kararsız olan kitleyi vatanbilgisayar.com.tr’ye çekmek ve bilgisayar almaya ikna etmek.

Yaratıcı strateji : Kullanıcıların mağazaya gidip satış görevlisine danışmak zorunda kalmadan, internetten de kolayca kendileri için ideal bilgisayarı seçebilmeleri için dünyanın ilk AI bilgisayar satıcısı Zeki’yi yarattılar. Hiçbir teknik soru sormadan size ideal bilgisayar modelinizi buluyordu. Üstelik bunu insan sıcaklığında bir sohbetle yapıyordu.

Yapay Zeka Zeki, hem ideal bilgisayarı bulan bir satış ürünü hem de entegre iletişiminin yıldızıydı. Entegre kampanyalarında onun baş rolünü üstlendiği bir Youtube reklam serisi hazırlandı. Açık havadaki tüm ekranlarda da bu filmler yer aldı. Filmleri Influencer içerikleriyle desteklediler. Tüm iletişimler ‪zeki.vatanbilgisayar.com adresine yönlendi ve Zeki onlara hemen bilgisayarını önerdi. Zeki'yi ziyaret edenle re-targeting iletişimi yapıldı ve kullanıcının bilgisayar satın alma kararından vazgeçme riski minimuma indirildi.

Uygulama: Zeki’nin DNA’sında interaktivite vardı. Deneyimin başından sonuna kullanıcı ile diyaloğu giriyordu. Onu ziyaret edenlerin ihtiyacını anlıyor, bu ihtiyaçlara göre bilgisayar bulmakla kalmıyor onlara ihtiyaçlarına göre kampanyalar üretiyordu. Bunu sosyal medyadan, banner alanlarından karşınıza çıkarak duyuruyordu. Böylece kullanıcının satın alma kararını erteleme ihtimalini en aza indiriyordu.

Sonuç: Mayıs 15’ten yıl sonuna kadar 800.000 kişi bilgisayar alma sürecinde ona danıştı. O kadar sevildi ki ona 1 kez gelen 2 kere daha geldi ve toplamda 1.5 Milyon sohbet gerçekleştirdi.
Zeki ile sohbet edenlerin %60'ı onun önerdiği bilgisayarları incelemek üzere Vatan Bilgisayar satış sayfasına geldi. Zeki Vatan Bilgisayar'a trafik yaratmakla kalmadı, Vatan Bilgisayar notebook satışları bir önceki yıla göre ikiye katlandı.
Zeki toplamda 40 Milyon satır kullanıcı datası toplamayı başardı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu

https://we.tl/t-jZRcC483R9

https://zeki.vatanbilgisayar.com/

https://www.youtube.com/watch?v=5gp3SWU7-kg