MENÜ

14 Kubat

Kategori : Online Reklam Filmleri ve Viral
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Turkcell Ajans(lar) : Wanda Digital

Pazarlama hedefi: Tüm markalar Sevgililer Günü’nde sevgili olmaya odaklı iletişim yaparken ters köşe bir iletişimle gençleri konuşturmak. Hedef kitlenin gnctrkcll’ye kendisini yakın hissetmesini sağlamak.

Kampanyanın amacı: Hedef kitle olan gençlerin Sevgililer Günü hakkındaki duygu ve düşüncelerini en doğru şekilde yansıtarak gençlerin sesi olmak.

Yaratıcı strateji: Kampanyanın çıkış noktası, beklentinin aksine gençlerin artık sevgililer günü kavramından rahatsız olduklarına ve bu güne dair klişelerden hoşlanmadıklarına dair özellikle sosyal medyada yapılan gözlemler oldu. Bu nedenle gnçtrkcll tarafından Sevgililer Günü’nü hem ti ’ye alan hem de gençleri eğlendirecek bir iletişim yapıldı.

Gençlerin dünyasından beslenen gerçek içgörüler üstüne iletişim stratejisini oluşturan bir marka olarak gnçtrkcll, Sosyal Medya’da yer alan geyiklere ve fenomen olan unsurlara iletişiminde yer verdi.  Bu doğrultuda da gençlerin espri dünyasında yıllardır yer alan ve sosyal medyada karşılaşılan kelime oyunlarından biri projenin çıkış noktası olarak belirlendi ve bunun mass bir kampanyaya dönüştürülmesi hedeflendi.

Ana fikrin ortaya çıkması ile dijital dünyanın dinamiklerine uygun sürpriz bir anlatım içeren ve sevgililer gününü ti’ye alan ters köşe konsepti üzerinde çalışılmaya başlandı. Bu nedenle de senaryo oluşturulurken 14 Şubat’ın tiye alındığını ortaya koyacak ve çok ses getirecek fikirler üstüne odaklanıldı. Bu bağlamda da gençlerin tüm Sevgililer Günü klişelerini yok etmesi videonun ana lokomotifi oldu.

Projenin önemli unsurlarından biri de, kelime oyunuyla gönderme yapılan sanatçı Kubat’ın da proje içinde yer alması idi. Böylece 14 Şubat’ı 14 Kubat ilan etmek ve sahiplenmek üzere çalışmalara başlandı. Medya stratejisi ise, videonun en geniş kitlelere organik bir şekilde yayılımını sağlamak olarak belirlendi.

Uygulama: Projenin yayınlanması için ana platform olarak, gençlerin yoğun bir şekilde kullandığı ve hayatlarının önemli bir parçası olan Youtube seçildi. Gençlerin yoğun şekilde kullandıkları Onedio.com Ekşisözlük, Fizy, Spotify gibi kanallarla işbirliği yapılarak buralara özel projeler geliştirildi. Mobil ve yeni medya kanallarının da yoğun olarak kullanıldığı projede SMS, ÇalarkenDinlet, mobil reklam networkleri de kullanıldı.

Sonuç: Yüksek orandaki paylaşımlar ve yorumların ortak noktası; “tam ben, benim düşüncelerimi anlatmış, duyguların tercümanı” gibi ifadeler oldu. Yapılan yorumlar, atılan tweet’ler; 14 Kubat kampanyasının anti-sevgililer günü kampanyası olarak duygulara tercüman olduğu görüşünde. Bu da, gençlerin halinden anlama, onların dilinden konuşma hedefine ulaşıldığını gösterdi.

10 Şubat’ta yayına giren video 7 günde, tüm kanallarda 4,8 milyon video izlenme elde etti. Facebook’ta 7.8 milyon, Twitter’da 5.6 milyon toplamda ise 13,4 milyon kişiye ulaşıldı. Video, Youtube’da 64 K, Twitter’da 12.5 K, Facebook’ta 6 K, Instagram’da 2.5 K olmak üzere toplamda 85 K kez paylaşıldı. Sosyal medya kanallarında %96 pozitif yorum gibi markalı bir içeriğin ulaşması çok zor bir orana erişildi. Youtube’da 2,6 milyon izlenme, 3.7M Dakika izlenme süresi ve 12.828 like ve 1061 yorum elde edildi. Twitter’da ise, #14Kubat hashtag’i ile toplam 19.000 tweet atıldı. Basında, 14 Kubat videosu ana akım medya ve gençlik siteleri de dahil olmak üzere 212 web sitesinde haber oldu ( Sabah, Milliyet, CNN Türk, Acunn.com, CampaignTR, BiguMigu, Cosmogirl… ) Ulusal ve bölgesel yayın yapan kanalların ana haber bültenlerine konu oldu (Show TV, KanalTürk, HaberTürk, A Haber, Kanal 24, Beyaz TV, Bugün TV) Ulusal gazetelerde haber olarak yer aldı ( Akşam, Sabah, Milliyet, HaberTürk, Vatan, Ekonomist… )

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:  vimeo.com/107580416