MENÜ

19 Mayıs E-Spor Yarışı

Kategori : Oyunlar ve Oyun İçi Reklamlar
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Ford Türkiye Ajans(lar) : TTBOOM Ingage Media

Pazarlama Hedefi: 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Türkiye’nin en profesyonel e-spor yarışını gerçekleştirmek.

Reklamın Hedefleri: Castrol Ford Team Türkiye ve iş birliği gerçekleştirilen influencer’lar ile pandemi yasaklarının olduğu, etkinlik ve organizasyonların askıya alındığı dönemde her yaştan motor sporu tutkununun yarış hasretini dindirmek ve bunu 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı coşkuyla kutlanırken hedef kitleye iletmek. Otomotiv markaları arasında da hızlıca büyümekte olan e-spor dünyasında Ford ve Ford Türkiye’nin etkin oyuncular arasında olduğunun gösterilmesi ve buraya yatırım yaptığını anlatmak adına Türkiye’de yer alan tüm e-spor, simracing ve otomobil sporları severlerine ulaşarak bu alanda marka bilincinin sağlanması.
Yaratıcı Strateji ve Medya Stratejisi: Pandemi yasakları nedeniyle insanların evde olduğu ve online içeriklerin tüketiminin arttığı bir dönemde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı iletişimi kapsamında ford.com.tr, sosyal medya ve influencer hesaplarında yarış öncesi duyurular gerçekleştirildi. Saat farkına rağmen ABD’den alınan reji desteğiyle Ford Türkiye YouTube kanalında yarış ve Türk bayraklı Ford Fiesta ralli araçlarından oluşan kortej geçişi canlı yayında gerçekleştirildi. Tüm bu süreçte 10 pilot, 2 spiker, 3 reji (Racespot Amerika) ve ajans ekibi hiçbir şekilde bir araya gelmedi ve tüm süreçler online olarak yönetildi. Tüm kreatif materyaller projenin onayının ilk gününden itibaren iRacing platformunda ajans ekibi ve ralli pilotları ile birlikte yapılan test yarışlarından elde edilerek hazırlandı. Gerçek yarış aracının tasarımı oyuna aktarılarak ralli takımına sene içinde görünürlük elde etmek adına sponsor olan firmaların da yarış zamanında gösterimi gerçekleştirilmiş oldu.
Uygulama: Tüm yarışmacılar canlı yayın öncesinde sanal ortamda birlikte yarışarak antrenman yaptı ve teknik ekipler de araç giydirmelerine kadar detaylarla ilgilendi. Bu sırada ford.com.tr’de, Ford Türkiye’nin e-spor hakkındaki gelişmelerini takip edebilmeleri için kullanıcılara iletişim formu sunuldu ve kayıt olanlar arasından 1 kişiye şampiyon ralli pilotu ile Ford Fiesta R5 ralli aracında co-drive deneyimi, 1 kişiye de Ford Performance araçlarının en güçlü üyesi Ford Ranger Raptor’ı 1 gün kullanma deneyimi hediye edildi. İş birliği gerçekleştirilen influencer’ların hesaplarında ve Ford Türkiye sosyal medya kanallarında canlı yayın öncesi duyuru iletişimi gerçekleştirildi. 19 Mayıs günü Ford Türkiye’nin resmi YouTube kanalında canlı olarak düzenlenen özel yarışta, sanal dünyanın yetenekli e-spor oyuncuları ile Castrol Ford Team Türkiye’nin şampiyon pilotları karşı karşıya geldi. Yarış, izleyicilerine ve oyuncularına gerçek hayattaki sürüş deneyimini simüle edebilen sim racing (sanal yarış) oyunlarının yer aldığı iRacing platformunda gerçekleşti. Ford Türkiye tarafından, Türkiye’de profesyonel olarak yapılan ilk dijital motor sporları canlı yayını olma özelliği taşıyan yarış, Türkiye’de “Formula 1’in Sesi” olarak da bilinen Serhan Acar’ın anlatımı ve Yiğit Tezcan'ın yorumlarıyla renklendi. Sıralama, eleme, final yarışları ve 19 Mayıs korteji ile toplamda bir saat süren 19 Mayıs Gençlik ve Spor Yarışı Ford Türkiye YouTube kanalında canlı olarak yayınlandı.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=rtSsEtCTtqE