MENÜ

81 İlde 81 Orman

Kategori : Tablet Uygulamaları
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Türkiye İş Bankası Ajans(lar) : Medina Turgul Ddb Tribal Worldwide İstanbul

Pazarlama hedefi: İş Bankası çevrenin korunması, başta çocuklar olmak üzere kamuoyunun çevre konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla 2008 yılı sonunda '81 İlde 81 Orman' projesini hayata geçirdi. TEMA Vakfı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı işbirliğinde yürütülen ve 5. yılı tamamlanan '81 İlde 81 Orman' projesinde 81 ilde toplam 1.500 hektar alana 2 milyon 205 bin fidan dikildi. Çoğu ağaçlandırma projesinden farklı olarak '81 İlde 81 Orman' projesi sadece ağaç dikimi ile sınırlı kalmadı, dikilen tüm fidanların 5 yıl boyunca bakımı da üstlenildi, kuruyan ve tutmayan fidanların yerlerine yenileri dikildi. Dikim yapılan illerde yerel yöneticiler, banka çalışanları, TEMA gönüllüleri,  basın mensupları, ilköğretim öğrencileri ve yöre halkının katılımıyla şenlik havasında geçen fidan dikim törenleri düzenlendi. Bu törenlerle başta çocuklar olmak üzere bütün yöre halkının çevresel konulara olan duyarlılığının artması ve çevre bilinci olan bir kuşağın yetişmesi hedeflendi.

Kampanyanın amacı: Bu projeyle ilgili iletişim çalışmalarındaki ana hedefimiz, projeye olan desteğimiz vesilesiyle İş Bankası’nın “en büyük yatırımının geleceğe” olduğunu ve sadece bankacılık hizmetlerinde değil sosyal sorumluluk projeleriyle de “Türkiye’nin Bankası” olduğunu anlatmaktı.

Hedef kitle: Türkiye İş Bankası’nın geleceğe yaptığı yatırımdan haberdar olması istenen, öncelikle çocuk sahibi olan tablet bilgisayar kullanıcıları

Yaratıcı strateji:  Kullanılan mecra, tablet kullanım şekli göz önünde bulundurulduğunda, vermek istenilen mesajın gücünü artırabilecek en doğru mecraydı, bu nedenle içeriği tablet kullanım mekanizması göz önünde bulundurarak şekillendirildi. Bu açıdan bakıldığında hedef kitle ile interaktif bir ilişki kurularak mesajın  daha etkili şekilde sunulma hedefi, iPad dijital dergi reklamının tercih edilmesinde en önemli etken oldu.

Uygulama: Teknolojinin gelişmesiyle internet ve sosyal medya kullanım alışkanlıkları da çeşitli farklılıklar göstermeye başladı. Özellikle tablet ve akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle internete mobil olarak erişebilme özgürlüğü oldukça güç kazandı.

Bu gelişmeler ile  istenilen bilgiye daha hızlı ulaşılabilmenin yanı sıra, içeriğin daha efektif ve etkili bir şekilde sunulmasına da imkân sağlandı. Böylece hedef kitle ile interaktif bir şekilde iletişim kurmak mümkün olurken, sunulan içeriğin etkisi de artmış oldu. Özellikle, kullanılan mecranın dinamikleri dikkate alınarak içeriğin oluşturulması mecranın da başlı başlına bir mesaj olduğunun altını çizdi. Yani mecra sadece mesajın iletilmesindeki kanal olmaktan çıkıp mesajı destekleyen bir öğe haline geliyor.

Sonuç: Turkcell Dergilik’te, DipnotTV, Feat, Magezin, iFest ve Ice gibi dergilerde 01.11.2012 - 31.12.2012 tarihlerinde yayınlanarak toplamda 174.454 kişi tarafından 548.192 defa görüntülenmiştir.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://vimeo.com/57434764