IAB (Interactive Advertising Bureau) Tech Lab tarafından desteklenen ads.txt (Authorized Digital Sellers – Yetkili Dijital Satıcılar) çözümünün amacı temelde programatik reklamcılıkta şeffaflığı artırma ve sektörü geliştirmektir. Reklam dolandırıcılığı, her yıl dijital reklamverenlere ve yayıncılara milyonlarca dolarlık zarar veriyor. Kötü niyetli kişiler, alan adı sızdırma, taklit tıklamalar, yanlış gösterimler ve daha fazlasıyla reklam platformlarını aldatmaya çalışıyor. Ads.txt dosyası, yayıncıların reklam envanterini kimlerin satabileceklerini ilan etmesine izin vererek sahtekarlığın önüne geçmeyi amaçlıyor.

Ads.txt’yi kullanmak zorunlu değildir, ancak kesinlikle önerilir. Yayıncılar, envanterlerini satma yetkisine sahip şirketleri belirlemek için kendi ads.txt dosyasını oluşturabilir. Dosyalar, herkesin kullanımına açıktır ve alıcılar, üçüncü taraf tedarikçi firmalar ve al-sat platformları tarafından taranabilir.

Ads.txt ile alıcılar ve satıcılar kendilerini reklam dolandırıcılığından koruyabilirler. ads.txt dosyası markaları sahte envantere karşı korumayı amaçlar. Yetkili satıcıların bildirilmesi, reklam verenlerin sahte envantere harcama yapmasını önleyerek daha fazla reklam veren harcaması elde edilmesine yardımcı olur.

Bir reklamverenseniz ve birisi size reklamınızı belirli bir web sitesinde gösterebileceğini söylerse, bu web sitesindeki ads.txt dosyasını ziyaret edebilirsiniz. Teklifi yapan firmanın bu belirli web sitesinde reklam alanı satma iznine sahip olup olmadığını size gösterecektir.