MENÜ

Adwords'le Ünlü Etkisi

Kategori : Arama Motoru
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Aygaz Otogaz Ajans(lar) : TBWA\Istanbul

Hedef Kitle: TV reklamını gören ve ünlü ile ilgili yakınlık hisseden tüm potansiyel tüketiciler

Pazarlama hedefi: Verimli otomobil yakıtı Aygaz Otogaz'ın tüketici nezdinde tercih edilir kılmak ve markanın güvenilirliğinin altını çizmek için Türkiye'nin en güvenilen ünlülerinden Şener Şen'le “Türkiye yola Aygaz’la çıkıyor” kampanyası yayınlandı. TV reklamının etkisini 2. ve 3. ekranlara taşıyacak entegrasyonlar gerçekleştirerek kampanyada ünlü kullanımının yarattığı etkiyi farklı kanallar üzerinden yeniden markaya kazandırmak böylece reklamın hatırlanma oranını ve etkisini artırmak amaçlandı.

Kampanyanın amacı: Tüketicinin reklam filmiyle ilişkisi üç fazda kurgulandı ve “Türkiye yola Aygaz’la çıkıyor” TV filminin ‘sonrası’ için seyirciyle etkileşim yaratmak ve markayı hatırlatmak hedeflendi.

Yaratıcı strateji: Dijital iç görü çalışmaları sonucunda filmi görenlerin Şener Şen’le ilgili Google’a danışacakları öngörüsü yapıldı ve merak edilen cevapların bizzat Aygaz tarafından verilmesi planlandı. Google’da Adwords’un yönlendirmesiyle cevapların marka tarafından 4 farklı Youtube videosu ile verilmesi hedeflendi.

Uygulama: Kampanyanın tümü interaktif bir taktikler zinciri olarak planlandı. Tüketiciler öngörülen soruları sorduğunda markanın bu soruları cevaplamaya hazır bulunması marka-tüketici arasında interaktif bir etkileşim oluşmasını sağladı. Bu noktada ünlüye dair varsayım geçmiş Google arama verilerinden yola çıkarak oluşturuldu. Videoların tüketiciyle buluşması ise nokta atışı bir hedefleme stratejisiyle hayata geçirildi. Sorulara verilen cevapların olduğu videolar markanın YouTube hesabına gizli (unlisted) olarak yüklendi ve bu içeriği sadece ilgili aramayı yapanların görmesi sağlandı.

Sonuç: Kampanya sonucunda Aygaz, son yılların en yüksek reklam hatırlanma skorunu elde etti. Otogaz kullanıcılarının %88’i reklamı beğendi ve %89’u markaya yakıştırdı. Google AdWords kampanyası sektör ortalamasının 2 katı tıklanma oranı elde etti. Google’ın BrandLift raporuna göre de marka ve ürünle ilgili organik aramaları ölçen “Brand Interest” skorunda %534’lük bir artış sağlandı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://vimeo.com/208865060/aff8626871