MENÜ

Akbank #Kısayoldan

Kategori : İnteraktif Reklam Filmleri
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Akbank Ajans(lar) : Mccann İstanbul

Pazarlama hedefi: Farkındalık yaratmak, ilgi çekmek, rekabete karşı farkını anlatmak, ürünün denenmesini veya satın almasını sağlamak

Kampanyanın amacı:  #kısayoldan projesiyle kullanıcıları, en popüler uygulamalardan biri olan Instagram’da Instagram’a özgü eğlenceli bir yolla yakalamak ve kısa filmlere olan ilgiyi artırmak

Hedef kitle: Kendini paylaşımlarla ifade eden, sosyal medyayı yoğun bir şekilde kullanan herkes

Yaratıcı strateji: Tamamı Instagram’da geçen interaktif bir hikaye yaratıldı. Hikaye, Akbank Sanat’ın hesabında paylaşılan bir video ile başladı. Videoda, yaratılan kahraman Akbank Kısa Film Festivali’ne geç kaldı. Kullanıcılar da kendilerini bu kahramanın yerine koyarak video altındaki seçeneklerle, hesaplar arasında dolaştı ve en kısa yoldan Akbank Sanat’a ulaşmaya çalıştı. Akbank Sanat’a 37 video, 85 farklı yol ve 12 alternatif son arasından en kısa yoldan ulaşanlara ise bir ödül verildi.

Kampanya için teaser video ve banner’lar hazırlandı. Bu banner’lar Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sinema sitelerinde gösterildi.

Uygulama: #Kısayoldan, tamamı Instagram’da geçen ve tamamı interaktif bir proje olarak tasarlandı. Kendilerine 37 video, 85 farklı yol ve 12 alternatif son seçeneği sunulan kullanıcılar video altındaki seçeneklerle hikayenin ilerlemesini sağladı.

Sonuç: Kampanya sayesinde Akbank Sanat’ın Instagram sayfasının takipçi sayısı %43 arttı. Festival salonlarında %100 doluluk sağlandı. Hikayedeki Twitter fenomenleriyle Twitter’da 500.000 kişiye ulaşıldı. Kampanya, Ulusal 28 gazete ve dergiye haber oldu.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://vimeo.com/126466885