MENÜ

AnadoluJet Cross Device Yıllık Arama Motoru Kampanyası

Kategori : Arama Motoru
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : AnadoluJet Ajans(lar) : Smg Turkey

Pazarlama hedefi: Yıllık kampanya ile bilet satışlarının maksimize edilmesi

Kampanyanın amacı: 38 destinasyonun ayrı ayrı hedeflendiği yıllık arama motoru kampanyaları ile sabit aylık bütçe içinde kalarak birim maliyetini minimuma indirip maksimum bilet satışı sağlamak

Hedef kitle: AnadoluJet’in uçuş yaptığı tüm destinasyonlardaki seyahat etme potansiyeli bulunan ve fiyata duyarlı olan kişiler

Yaratıcı strateji: Devam eden kampanyaların performansını yükseltmek adına anlık otomotize optimizasyon için Doubleclick Search altyapısına geçildi. Bu altyapı ile birlikte "max conversion" özelliği devreye alındı. Bu stratejiye ek olarak da mobilin satışa olan etkisini göz ardı etmemek adına "cross device bid strategy" uygulandı. Bu stratejinin efektif çalışabilmesi amacıyla da kullanıcıyla satışa giden süreçte temas edilen noktaları ağırlıklandırarak değerlendirme yapan "time decay" stratejisine geçildi. Bu strateji ile süreçteki tüm tıklamalar aksiyona yakınlığına göre ağırlıklandırılarak derecelendirildi.

Uygulama: Geri dönüşler analiz edildiğinde kullanıcı deneyiminin uçak biletini mobilden araştırıp aplikasyon ya da desktop üzerinden satın almak yönünde olduğu görüldü. Bu durum ‘max conversion’ stratejisinin belirli bir süre sonra geri dönüş getirmeyen mobil gösterimlerin kısıtlanmasına neden oldu. Fakat Google’da yapılan aramaların yarısından fazlasının mobil üzerinden yapıldığı gerçeği göz önüne alarak; reklamların mobilde de gösterim almasının oldukça önemli olduğu fark edildi. Bu noktada tüm cihazların (mobil, tablet ve desktop) birbiri üzerine etkisi temeline dayanan ‘cross device bid strategy’ kullanılmaya başlandı. Bu stratejinin doğru çalışabilmesi için ise satışa dönüşen tıklamayı (last click) saymak yerine satın alma sürecindeki tüm tıklamalara satışa yakınlığına göre conversion değeri veren (time decay) stratejisine geçildi.

Böylelikle ilk olarak mobilden bakıp daha sonra farklı bir cihazdan satın alan kullanıcıların satın alma sürecinde mobilin de olduğu sistem tarafından anlaşılmaya başlandı. Mobilin satın alma sürecindeki yerinin belirginleşmesi ile beraber de mobilden gerçekleşen Google aramalarında markanın reklamları gösterilmeye başlandı.

Sonuç: Satışları maksimize etme hedefi doğrultusunda hem marka hem de jenerik kampanyaları için ‘belirli bütçe dahlinde maksimum conversion’ stratejisi devreye sokuldu. Bu strateji ile hedeflendiği gibi satışlarda %37 oranında artış görüldü. Bununla birlikte devam eden süreçte gerçekleştirilen, zamana bağlı olarak derecelendirilen "cross device bid strategy" hamlesiyle aşağıdaki sonuçlar elde edildi: 
• cross device satışlarda %30 artış 
• satış maliyetlerinde %9.73 iyileşme 
• ctr’da %7 artış
• cpc’de %12.36 iyileşme

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://vimeo.com/151635644