MENÜ

Anlaması Lazım

Kategori : Native Advertising
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Koton Ajans(lar) : TBWA\Istanbul

Pazarlama hedefi: Koton ağırlıklı olarak şehirli modern kadının markası olarak algılanıyordu. Bu nedenle markanın yeni genç koleksiyonunun lansmanı, markanın algısını gençleştirmek hedefi de taşıyordu.

Kampanyanın amacı: Kampanyanın ana hedefi yeni genç koleksiyonunun lansmanını yaparken, markanın genç algısını pekiştirmek.

Hedef kitle: 15 – 25 yaş, şehirli, casual giyim tercih eden

Yaratıcı strateji: Koton, ağırlıklı olarak şehirli çalışan kadının markası olarak algılanıyordu. Markanın yeni genç koleksiyonunun lansmanı bu nedenle bir ürün iletişiminin ötesinde, marka için daha genç bir algı oluşturulması hedefi de taşıyordu. Markanın hedeflediği genç kitle için, iyi giyinmenin çok farklı anlamları var. Tarzları ve nasıl göründükleri kim olduklarını ifade etmenin ötesinde, kimlerle ve hangi arkadaş gruplarıyla birlikte olmak istediklerinin de göstergesi. Bu nedenle belirgin bir tarza sahip olmak gençler için oldukça önemli. Buradan yola çıkarak, hem stil sahibi olmayı hem de gençlerin kendi aralarında beğenilerini de ifade eden "tam benim tarzım" söylemi oluşturuldu.
Gençlerin beğenerek takip ettikleri dizilerin formatında bir aşk hikayesi kurgulandı. Bu hikayeyle birbirini takip eden filmler, bu filmler için de bir pop şarkısı hazırlandı. Şarkı, bir reklam jingle'nın ötesine gençlerin söylemekten ve paylaşmaktan mutluluk duyacağı bir düzenlemeyle hazırlandı. Eş zamanlı olarak, kampanyadan bağımsız bir single olarak dijital platformlarda ve video paylaşım sitelerinde yayınlandı. Aynı zamanda parçanın farklı gruplar tarafından coverları yapıldı ve bunlar da sosyal medyada paylaşıldı. Çeşitli video platformlarında gençlerin şarkıyı kullanarak içerik üretmelerini teşvik etmek için de içerikler yayınlandı.

Uygulama: -Kampanya için hazırlanan single, dijital platformlarda yayınlandı.
-Faklı gruplarla coverları yayınlandı.
-Kullanıcı içeriklerini teşvik etmek için şarkının kullanıldığı mizah içerikleri hazırlandı. Bu içerikler organik olarak kullanıcı içerikleri oluşturdu. Hatta bazı ünlü isimler bile organik olarak kendi içeriklerini de oluşturdu.

Sonuç: Single Spotify Turkey Viral 50 listesine 2. sıradan girdi ve uzun süre zirvede kaldı.
Toplamda 750000’den fazla dinleme elde edildi. Kullanıcıların %79’u parçayı sonuna kadar dinledi. Spotify üzerinden ulaşılan kullanıcıların %78'i mobil cihazlardan jingle’ı dinlediler. Bu sayede parça Instagram stories’de organik olarak yayıldı.
Aynı zamanda sosyal medya sitelerinde şarkıyı kullanarak bazı kullanıcılar filmdeki mizansenleri organik olarak kendileri yeniden oluşturdular. 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://vimeo.com/388270267