MENÜ

Aynaya Sor

Kategori : Mikrositeler
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Efes Pilsen Ajans(lar) : CS Reklam

Pazarlama hedefi:  Efes Pilsen’in yeni ürünü Efes Unfiltred için bir proje istendi.

Kampanyanın amacı: Projede istenen ürünün filtresiz ve doğallık özelliklerini vurgulamaktı.

Hedef kitle: Genç bir hedef kitleye seslenildiği için de gençlerin ilgisini çekecek, gençler arasında organik bir şekilde yayılacak bir kurgu gerekliydi.

Yaratıcı strateji: Efes Unfiltred’ın filtresiz yönünü gösterecek, photo upload ve real time moderation mekanizmalarının kullanıldığı bir web sitesi yaratıldı. Siteye gelen kullanıcılar önce Facebook’tan, bilgisayarlarından ya da web kameraları kullanarak bir fotoğraflarını yüklediler. Özellikle doğal hallerini yansıtacak bir fotoğraflarını yüklemelerini istedik. Böylece ürünün doğallığına vurgu yapabildik.

Uygulama:  Fotoğraflar yüklendikten sonra ayna dile geldi ve text to speech yöntemi ile fotoğraflarla ilgili filtresiz yorumlar yaptı. İşin dikkat çekici yanı ise fotoğrafların eş zamanlı moderasyon mekanizması ile yürüyor olmasıydı. Yorumlar çok gerçekçi olduğu için insanlar “ayna her seferde gerçekçi yorumlar yapıyor mu acaba?” diye merak ettiler ve birden fazla fotoğraf yüklediler. Ayrıca fotoğraflarıyla ilgili yorumları sosyal medyada paylaştılar. 

Sonuç: Sadece bir ay yayında kalan siteye 104.000 fotoğraf yüklendi. Kullanıcıların 28.778’i sosyal medyadaki paylaşımlardan siteye geldi. Siteye gelenlerin %97.25’i Facebook’ta URL’yi paylaştı. 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: http://csdlab.com/mixx/aynaya_sor/