MENÜ

B2B Dijitalden POS Cihaz Satışı

Kategori : B2B
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Akbank Ajans(lar) : Akbank

Pazarlama Hedefi: Dijital pazarlama faaliyetleriyle direkt POS başvuru sayfası üzerinden başvuru yaratmak, bu başvuruyu satışa çevirmek ve bunu yaparken birim maliyetini kar/gelir odaklı maksimize etmek.

Kobi segmentinde Abank’ın müşteri havuzunu genişletmek, mevcut müşteri olan ve pos cihazına ihtiyaç duyan müşterileri tamamen dijital kanallardan pos sahibi yapmak. Akbank Direkt POS Başvurusunun adrese teslim pos cihazı hizmeti ve iş segmentlerine uygun kişiselleştrilmiş pos paketleri önermek.

Kampanyanın Amacı: POS Cihazına ihtiyacı olan, süreci dijitalde sonlandırabilecek ve özellikle GİB sorgusundan geçebilecek kitleye ulaşabilmek. Doğru zamanda, doğru mesajla, doğru yerde belirtilen hedef kitleye ulaşmak. Kişiye özel, iş alanına uygun reklam hedeflemesi ile maksimum kar ve gelir odaklı başvuru yaratmak.

Yaratıcı Strateji: Kobilerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek ve her KOBİ segmentine özel içerik oluşturuldu. Mevcut pos cihazlarında sorun yaşayan ya da pos cihazı ihtiyacı olan kullanıcılara, dijitalde sonlanan formdan bahsedildi ve şubeye uğramadan, direkt olarak adreslerine teslim POS cihazına sahip olabileceklerini içeriklerde anlatıldı. En iyi çalışan söylemi bulmak için 119 farklı içerik kullanıldı ve başta Google Görüntülü Reklam dünyasında banner körlüğünün önüne geçmek ve her anlamda görünür olmak adına 62’ye yakın farklı boyut ve içerikle ilgili kitlelerin karşılarına çıkıldı. Bununla beraber, başvuranın paket tercihini iş faaliyetine uygunluğuna göre reklam gösterildi.

Uygulama: Hedefleri gerçekleştirmede ilk adım olarak CRM Datasını Facebook Davranış ve İlgi alanlarıyla eşleştirerek başlandı. Çıkan ilgi alanlarına göre kitle eğilim analizleri de yapıldı. Bunun yanı sıra Facebook’un olanak tanıdığı lookalike örnek kitle modellemesini kullanarak CRM verimize benzer kitle önerilerinden yararlanarak reklamlar oluşturuldu. Non-custumer için yapılan analizlerde ise iş segmentlerine göre hedef kitleler çıkarıldı ve iş alanlarına özel reklam kampanyaları yapıldı. Dijital ile konvansiyonel mecrayı birbiriyle senkronize şekilde yönetildi. 7 Kasım’da reklam televizyona ilk defa çıktığında Google Adwords Search reklamlarının CPC’lerini arttırarak arama sonuçlarında potansiyel başvuru yapacak olan kitlenin karşısında ilk sırada çıkıldı. Google Adwords’de ayrıca Sikayetvar.com gibi tüketicinin mevcut pos cihazlarıyla ilgili sorunlarını dile getirdiği hizmeti sunmak adına yerleşim hedeflemesi yapıldı. Süreci OTP’den sonra bir nedenle tamamlayamayanlara Çağrı Merkezi üzerinden ulaşarak tamamlatılmasını sağlandı. Böylece müşterilerin takıldıkları noktada onları yalnız bırakmadan sürecin sağlıklı şekilde tamamlaması sağlandı.

Sonuç: POS cihazı pazarında dijitalde yeni bir pazar açılmasına öncü olundu. Yeni dijital süreç ve İletişimi sonrasında: Dijital yolları kullanarak ve araya Çağrı Merkezi veya Şube sokmadan ilk defa end-to-end dijital POS satışı yapıldı, Performans pazarlama kanalları en yüksek hacimli ve karlı POS satışı yapılan kanallar oluşturuldu, Akbank dijital POS satışıyla birlikte bankaya yeni binlerce müşteri kazandı.
Erişim gücü: Google reklamlarıyla 20.580.600’den fazla gösterim alındı, Facebook reklamlarıyla 2.176.078 unique kişiye ulaşıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: https://vimeo.com/252945302

Link 2: http://www.hurriyet.com.tr/akbanktan-adrese-teslim-pos-hizmeti-40594734