MENÜ

Ballı Adam

Kategori : Marka Farkındalığı ve Konumlandırma
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Markalı İçerik
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Balparmak Ajans(lar) : Plasenta

Pazarlama hedefi: Ambalajlı bal pazarında %55’lik pazar payı ve %98 marka bilinirliğine sahip Balparmak tarafından yapılan araştırmalar, gençlerin balın faydalarını göreceli olarak daha az bildiğini ve bunun tüketim oranlarına yansıdığını gösteriyordu. Bu gerçeği değiştirmek için genç hedef kitlenin var olduğu dijital ortamlarda, bir kampanya düzenleyerek marka ile gençler arasında bir iletişim kurulması ve onlara balın faydalarının anlatılarak bal tüketiminin artırılması hedefleniyordu.

Kampanyanın amacı: Gençlere kış sezonu yaklaşırken balın bağışıklık sistemi üzerindeki faydalarını anlatmak, onlarla iletişim kurarak internette markanın gençler arasındaki bilinirliğini ve konuşulma oranını arttırmak.

Hedef kitle: Gençler ve genç erişkinler

Yaratıcı strateji: Strateji, gençlere balın faydalarını anlatmak ve her gün bir kaşık bal yiyerek kışı rahat geçirilebileceği mesajını iletmek üzerine kuruldu. Hayatta “ballı olma” (şanslı olma) durumuna farklı bir açıdan yaklaşıp esprili ve gençlere hitap eden yeni bir ses tonu benimseyerek, ballı olmanın tarifine harfiyle uyan “Ballı Adam” karakteri yaratıldı.  Her işi rast giden Ballı Adamın balının bir tesadüf olduğu söylenerek “Bu kadar ballı değilseniz, soğuk havaları şansa bırakmayın, günde bir kaşık bal yiyin”  mesajı verildi. Farklı mecra dinamiklerine uygun içerikler üretilerek ve doğru hedefleme yapılarak gençlere ulaşmak, böylece sosyal medyada bilinirliği ve konuşulma oranını arttırmak amaçlandı.

Uygulama: Ana video Youtube’da pre-roll ve masthead kullanılarak, Facebook ve Twitter’da içeriklere reklam alınarak istenen hedeflemeler gerçekleştirildi.

Facebook ve Twitter’da içerik ile etkileşime giren kullanıcılar ile karaktere has sahiplenilen dil ile proaktif iletişim yapılarak sohbet devam ettirildi.

Kampanyayı Instagram’a taşımak için, 10 farklı Ballı Adam videosu ile mecraya özel içerikler oluşturuldu ve doğru hedeflemeler ile kullanıcılara ulaşıldı.

Twitter’daki takipçiler arasında en sık rastlanan 30 isim belirlenip, o isimlere sahip takipçilere özel olarak, onlara isimleriyle hitap edilen videolar hazırlandı. Twitter Card reklam modeli ve İzlesene.com’da Facebook login özelliğini kullanılarak, onlara isimlerine özel videolar gösterildi.

Bu şekilde hem mesaj hedef kitleye iletilmiş oldu hem de markanın sosyal medyada konuşulması sağlandı.

Sonuç: İlk günden 50.000 organik izlenme alan, Ballı Adam karakterinin tanıtıldığı ana video %80 tamamlanma oranı ile birlikte toplamda 5 milyon izlenme sayısına ulaştı (kaynak: YoutubeAnalytics, Facebook Insights, Twitter Analytics, İzlesene).

Facebook’da beğenen her iki kişiden birinin paylaştığı video, Facebook ve Twitter’da toplamda 37.000 üzerinde etkileşim aldı (kaynak: Facebook Insights, Twitter Analytics).

Twitter’da yürütülen promoted trend kampanyası sonunda 12.5 milyon görüntülenme, 5.300’ü aşkın #BallıAdam etiketi ile üretilmiş içerik ve %49 marka hakkında konuşulma oranına ulaşıldı. (kaynak: Twitter Ads).

Instagram’da yayınlanan 7 video, toplamda 1000’e yakın etkileşim aldı ve bu süreçte takipçi sayısı %61 arttı (kaynak: Instagram).

Kampanya süresince kullanılan reklam formatları ile birlikte online mecralarda toplamda 10 milyonu aşkın erişim ve konuşulmalar arasında %94 pozitif konuşma oranına ulaşıldı. (kaynak: Facebook Insights, Twitter Analytics).

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=_7-kOC063SM, https://vimeo.com/152287832