MENÜ

#Banabak Platformu

Kategori : Online Reklam Filmleri ve Viral
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : P&G Ajans(lar) : Starcom Youth Republic

Ajanslar: Starcom & Youth Republic

Pazarlama hedefi: P&G Kişisel Bakım markalarının gençler arasındaki bilinirlik ve satın alım oranları son yıllarda düşüş trendi içindeydi. Markaların gençler arasındaki popülaritesini yükseltmesi amacıyla kurulan #banabak, diğer markaların gençler üzerinde kurduğu tüketim baskısının aksine, gençlere iyi görünüp hissetmek için kişisel bakımdan fazlasına ihtiyaçları olmadığını anlatmayı amaçladı.

Kampanyanın amacı: Gençlerin ilgisini çekecek bir iletişim yaparak manifestoyu onlara ulaştırmak, kişisel bakım ürünlerini nasıl/ne zaman/ne için kullanabileceklerini göstermek ve düzenli olarak içerik tüketmek amacıyla Salon #banabak’ı ziyaret etmelerini sağlamak.

Hedef kitle: Hedef kitlemizi 18-24 yaş arası gençler oluşturuyor.

Yaratıcı strateji: İletişimi sürdürülebilir ve yenilikçi kılabilmek için viral etki yaratabilecek erişimi artırmak öncelikli amaçlardandı. Gençler Youtube’da düzenli şekilde içerik tüketip, Youtube fenomenlerini takip ettiği için #banabak platformunun ana iletişim kanalını Youtube olarak belirlendi. Youtube fenomenleriyle her marka için ayrı içerik konseptleri oluşturup markaların gençlerle olan bağı güçlendirildi.

Uygulama: Tanıtım filminde ünlülerin fiziksel yönlendirmesiyle (bakışlarıyla butonu işaret etmesi gibi) abone olma özelliği ön plana çıkarıldı.

Google arama trendlerine göre gençlerin en merak ettikleri konu başlıkları ile ilgili eğlenceli ve faydalı videolar üretildi. Bu sayede haftalık markalı video içeriklerini gençler kanala abone olarak düzenli bir şekilde izlediler, beğendiler ve paylaştılar. Gençlerin ilgi gösterdikleri arama kelimeleri search planlaması ile yakalandı. Aynı zamanda kanalı gençlerin etkileşime geçebilecekleri bir platform olarak konumlayıp yorumlar doğrultusunda aksiyon alındı.

Sonuç: Kanal tüm kampanya sonunda elde etmeyi beklediği abone sayısına, bir hafta içerisinde 100.000 aboneyi geçerek ulaştı ve Türkiye’nin en çok aboneye sahip marka kanalı oldu. Güncel abone sayısı 300.000’in üzerinde! 
Videolar toplam 15 milyon kez izlendi. Markalı videolar ise 8 milyon kez izlendi. Markalı videolar özelinde, %50’sinin organik izlenme olmasını hedeflemişken; markalı videoların %75’i organik olarak 6 milyon kez izlendi. Gençler, videoları 45.000 kez beğendi ve 8.000 kez yorum yazdı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://www.youtube.com/channel/UC1EJFECIsdG0BcOcLsZ8Afg