MENÜ

#banabak'tan Promosyon Kampanyalarına Yenilikçi Bakış

Kategori : Mobil Kampanyalar
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : P&G Ajans(lar) : Youth Republic

Pazarlama Hedefi: Banabak platformunu kullanarak Şok'taki P&G güzellik markalarına 18-24 yaş arası yeni tüketici çekmek. Gençler ile yenilikçi bir dijital kurgu ile iletişim kurmak.

Kampanyanın Amacı: 18-24 yaş arası 2.5 Milyon tekil kişiye erişim.

Yaratıcı Strateji: Amaç genç kitle arasında kişisel bakım markaların penetrasyonunu arttırmak olduğu için kampanyayı uygulamak için genç kitle arasında penetrasyonu en yüksek olan ve üniversite çevresinde en fazla mağazası olan Şok seçild. Tüketici araştırmalarına göre ödüllendirme yolu ile alışveriş genç kitlenin en çok ilgisini çeken mekanizma fakat Şok marketlerinin ödüllendirme yapılabilecek bir kasa entegrasyonları bulunmuyor. Bu sebeple Qumpara isimli bir sadakat uygulaması ile anlaşıp bir ödüllendirme mekaniği oluşturuldu. Ödül olarak gençler arasında fiyat algısı yüksek olan sinema bileti ödülü seçildi.

Uygulama: Mekanizma: Şok'tan 20 TL’lik P&G kişisel bakım alisverişine 2 kişilik sinema bileti hediye! 1-Qumpara uygulmasını indir, 2- Şok marketlerden 20 TL’lik P&G kişisel bakım alisverişi yap 3- Fişinin fotografını uygulamaya yükle 4- 2 kişilik sinema bileti kazan! Kampanyayı sosyal medyada genç kitleyi hedefleyerek, üniversite çevrelerindeki açık hava mecralarında yer alarak ve insert ile tüm Şok mağazalarında yer alarak duyuruldu.

Sonuç: Kampanya süresince ilgili kategorilerde müsteri cirosunda 50% artış gerçekleşti. Kampanyadan faydalanan tüketicilerin sepet büyüklügü 2 katına çıktı. 18-24 yaş arası 3 Milyon tekil kişiye erişim sağlandı. Fiş tarama teknolojisi sayesinde tüketiciyi tekrar alışverişe yönlendirmek için kullanabilecek kapsamlı bir tüketici datasına erişildi. Gençlere hitap eden bir ödül mekanizması ile ucuzluk marketlerine yeni bir soluk getirdi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://youtu.be/92xIzwkx6-8