MENÜ

Barilla IQ

Kategori : Ev-Dışı Dijital
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Barilla Ajans(lar) : Milklab

Pazarlama Hedefi: Barilla'nın restaurantlar için özel olarak ürettiği Academia Barilla ve Selezione Chef ürünlerinin şefler ve satın almacılar arasındaki bilinirliğini ve ürün satışlarını artırmak.

Kampanyanın Amacı: Barilla'yı diğer markalar arasından ayrıştırarak restaurantlara özel inovatif ürünlerini tanıtmak, makarnaların restaurantların ihtiyacını karşılayan özel buğday yapısı, yüksek tüketim ve hızlı servise yönelik geliştirilmiş özel kalıpları ve pişirilme süresi, servis seçenekleri gibi detaylarını interaktif ve akılda kalıcı bir şekilde göstermek.

Yaratıcı Strateji: Uygulama yeri olarak hedef kitlesi olan şeflerin, restaurant sahiplerinin ve satın almacıların katılacağı ETD 2017 fuarı seçildi. Bu fuar süresince Barilla standında yapılan sıcak makarna servisi, Barilla IQ ile zenginleştirildi. Makarnalarını özel üretilen tabaklarda alan ziyaretçiler, yemek için Barilla IQ masasına yönlendirildi. Barilla IQ, dokunmatik ekranlı ve nesne tanıma özelliği olan bir masaydı. Ziyaretçiler tabaklarını masaya koyunca nesne tanıma özelliği aktive oldu ve akıllı masa, o sırada yedikleri makarnayı tanıyarak tabak çevresinde ona özel menüyü aktive etti. Böylece kullanıcılar yemekleri esnasında yedikleri makarna hakkındaki tüm detayları inceleme şansı yakaladı.

Uygulama: Tabakların altına, özel olarak geliştirilmiş sayısal kodlama yapan iletken materyaller yerleştirildi. Dokunmatik yüzeye sahip Barilla IQ, bu kodları tanıyarak, o koda ait makarna ve sosun menüsünü tabak çevresinde aktive etti. Yemek yiyen ziyaretçiler, bu sırada menü butonları ile etkileşime girerek hedef kitleye verilmesi istenen buğday, kalıp, uygun sos çeşitleri, kesim, pişirilme süresi gibi tüm detayları inceleyebildi. Deneyimlerinden sonra menü içerisinde bulunan Barilla IQ quiz bölümünden makarna bilgilerine test ederek Barilla paketi kazanan kullanıcılar iletişim bilgilerini de Barilla ile paylaştı. Çok pahalı bir teknoloji olan bu sebeple kısıtlı sayıda uygulanan Nesne Tanıma teknolojisi, yapılan inovatif geliştirmeler sonucu üretilen özel iletken materyaller sayesinde maliyet olarak ciddi oranda azalırken, bu sayede 5.000 tabak üretilerek 5.000 profesyonel aşçı ve restaurant sahibine bu deneyimi yaşatma şansı yakalandı.

Sonuç: Barilla, 4 gün süresince ulaşmak istediği hedef kitle içerisinden 5.000 aşçı, restaurant sahibi ve satın almacıya bu deneyimi yaşatarak ürünleri hakkında potansiyel müşterilerini detaylı bir şekilde bilgilendirdi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=CqsM9vsK5Uo